“Ζωντανή” στη μάχη για να προλάβει την οκτάδα και να παίξει στα play offs της Euroleague, πιθανότατα, απέναντι στον πρώτο Ολυμπιακό, έμεινε την Πέμπτη η Μπασκόνια που νίκησε στη Βιτόρια την ουραγό Βιλερμπάν με 120-100.

Η Μπασκόνια (18-15) παίζει την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ, ενώ η Ζαλγκίρις (18-15) παίζει στο Μόναχο με την Μπάγερν.

Η Μπασκόνια έχει την ισοβαθμία με τη Ζαλγκίρις, οπότε εάν δεν νικήσει την επόμενη εβδομάδα, θέλει ήττα των Λιθουανών για να είναι όγδοη.

Στην ισοβαθμία, μπορεί να εμπλακούν, η Παρτιζάν (18-14), που παίζει την Παρασκευή στο Μονακό και κλείνει την κανονική περίοδο με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι την τελευταία αγωνιστική και της αρκεί μια νίκη για να είναι δεδομένα 7η, η Φενέρμπαχτσε (19-14) αλλά και η Μακάμπι (19-14), μολονότι οι Ισραηλινοί έχουν εξασφαλίσει πρόκριση κι οι Τούρκοι, περνάνε ανεξαρτήτος άλλων αποτελεσμάτων, εφόσον νικήσουν στο Βελιγράδι τον Ερυθρό Αστέρα.

Η Φενέρμπαχτσε, μένει εκτός στην τριπλή ισοβαθμία, εάν χάσει στο Βελιγράδι και νικήσουν, Μπασκόνια και Ζαλγκίρις.

Ο αγώνας στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα ήταν αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ, με το σκορ να είναι πολύ υψηλό από νωρίς και να φτάνει σε επίπεδα ρεκόρ για αγώνα της φετινής EuroLeague με 220 πόντους.

Η αδιάφορη και τελευταία Βιλερμπάν προσπάθησε να μείνει στον αγώνα από την επίθεση, αλλά δεν αρκούσε, αφού οι Βάσκοι ήταν πολύ εύστοχοι από… παντού.

Μετά το εύθραυστο 55-51 του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 88-75 στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασαν στους 100 πόντους με 6:15 για τη λήξη και θριάμβευσαν με το τελικό .

Είχαν 17/34 τρίποντα, 25/36 δίποντα, 33 ασίστ (!).

Ο Ντάριους Τόμπσον είχε 23 πόντους, 12 ασίστ, στους 19 πόντους έφτασε ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 5/8 τρίποντα, στους 15 ο Μάικ Κότσαρ και τους 12 ο Χομς.

Για τη Βιλερμπάν ο Μάθιους πέτυχε 25 πόντους, 19 ο Νάντο Ντε Κολό σε τρία δεκάλεπτα, κι ο Ντι Μποστ με τον Ντέιβιντ Λάιτι είχαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-24, 55-52, 88-75, 120-100