Το Λαύριο νίκησε με 85-79 τον Προμηθέα Πάτρας στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Stoiximan Basket League κι έμεινε ζωντανό στη μάχη της πρόκρισης μειώνοντας σε 1-2 νίκες-ήττες τη σειρά!

Δύο μεγάλα τρίποντα του Γκλεν Κόζι και η κόπωση των βασικών στελεχών του Προμηθέα Πάτρας, έκριναν τον αγώνα στο επιπλέον πεντάλεπτο κι έστειλαν τη σειρά σε τέταρτο αγώνα, την Πέμπτη (27/5) στην Πάτρα.

Αν κι είχε μόλις 3 πόντους στο 40άλεπτο, ο Κόζι πέτυχε δύο τεράστιας σημασίας σουτ, για το 77-76 και το 83-79 στην παράταση.

Ο Προμηθέας ήταν άστοχος, πλήρωσε την κόπωσή του, αφού ο Τζέριαν Γκραντ έπαιξε 42:11, ο Γιαννόπουλος 35:57 ο Δημήτρης Αγραβάνης 35:36 κα 30:38 ο Μιχάλης Λούντζης που αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια της κανονικής διάρκειας για τη νίκη του Προμηθέα.

Δίχως τον τραυματία Τζεράι Γκραντ για τρίτο αγώνα και με τον Αγκμπελέζε να φεύγει με πέντε φάουλ από νωρίς στηω Δ΄περίοδο, οι λύσεις των φιλοξενούμενων ήταν περιορισμένες.

Κι όμως ο Προμηθέας είχε πάρει το μεγαλύτερο προβάδισμα της βραδιάς, με +8 όταν με επτά λεπτά για τη λήξη πήγε στο 66-58!

Το Λαύριο απάντησε με 10-0 σερί για το 68-66 και με 3:14 για τη συμπλήρωση 40 λεπτών, το σκορ ήταν στο 70-70 που έμεινε τελικό στην κανονική διάρκεια!

Ήταν πλέον δείγμα κόπωσης και άγχους, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έπαιξαν σε ταχύ ρυθμό, με μεγάλη προσπάθεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου!

Είναι ενδεικτικό ότι στο 40άλεπτο και παρά τη μικρή παραγωγικότητα του β’ μέρους (27-26 το επιμέρους, έναντι 43-44 στο πρώτο) το προβάδισμα άλλαξε χέρια 22 φορές, ενώ άλλες 15 ήταν ισόπαλο!

Η δε μεγαλύτερη διαφορά για το Λαύριο ήταν +3, πριν φτάσουμε στο 85-79 της παράτασης και για τον Προμηθέα το +8, του 58-66!

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Κόζι με 9!

Ο Μουράτος είχε 16, αλλά μόνο 3 ασίστ, 15 ο Ντέιβις, 14 ο Κάρτερ, 11 ο Σάβατζ και 10 ο Γερομιχαλός!

Μακριά από τα συνήθη στάνταρ απόδοσης έμεινε ο Άλφα Ντιαλό με πολύ χαμηλές επιδόσεις!

Για τον Προμηθέα Πάτρας ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 20 πόντους κι έδωσε 7 ασίστ, 16 ο Δημήτρης Αγραβάνης κι από 10 Φορντ και Αγκμπελέζε.

Στους 9 έμεινε ο Κλαβέλ, που είχε 8 από το ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 (κ.α.) 85-79 (παρ.)