Με 14-1 στα τελευταία 4:33 ο ΠΑΟΚ, νίκησε την Τετάρτη στη Θεσσαλονίκη τη Ρίτας Βίλνιους 81-78 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των play-in στο Basketball Champions League!

Πλέον η πρόκριση στους “16” θα κριθεί την επόμενη Τρίτη (17/1, 19:30) στο Βίλνιους.

Ο Τζέιλεν Ράιλι πέτυχε 10 από τους 15 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, μαζί και το νικητήριο τρίποντο στα 7 δεύτερα για τη λήξη.

Ο Τζέιλεν Χαντς είχε 20 πόντους, ενώ Μαργαρίτης, Ρένφρο, Καμπερίδης, Σαλούστρος είχαν συμβολή, κυρίως μέσω άλλων κομματιών του παιχνιδιού και κυρίως, την άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο που τα άλλαξε όλα και το 67-77 έγινε 81-78.

Ο Μάρκους Φόστερ πέτυχε τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του, που προηγήθηκε 15-6 στο πεντάλεπτο και 20-9 μετά από 6:16 αγώνα.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν νευρικοί, έχαναν τα ριμπάουντ, έκαναν λάθη, αλλά σύντομα διόρθωσαν την εικόνα τους. Με αιχμή την άμυνά της, προσαρμόστηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα, μείωσαν 17-23 στο δεκάλεπτο και μολονότι οι Λιθουανοί πήγαν στο 28-21 στο 12:16, ακολούθησε ένα καταπληκτικό διάστημα για την ελληνική ομάδα.

Με αιχμή τον Τζέιλεν Χαντς (4/4 τρίποντα), ο ΠΑΟΚ έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι του στη σεζόν έως το ημίχρονο.

Η Ρίτας έμεινε σχεδόν έξι λεπτά χωρίς καλάθι και το σερί του ΠΑΟΚ έφτασε στο 13-0 για το 34-28 με 4:37 για το ημίχρονο. Στην εξίσωση μπήκαν και οι Ράιλι-Πόλεϊ, ο ΠΑΟΚ είχε 5/8 τρίποντα στη β’ περίοδo -μέχρι να χάσει ένα ακόμα στο τέλος- και προηγήθηκε 46-34 μετά από 20 λεπτά αγώνα, ενθουσιάζοντας τους φιλάθλους του.

Ο Φόστερ είχε 15 πόντους ήδη για την Πρωταθλήτρια Λιθουανίας, που είδε όμως τους υπόλοιπους παίκτες να είναι “σοκαρισμένοι” από το ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας.

Tο επιμέρους σκορ της β’ περιόδου, ήταν 29-11 και των τελευταίων 7:44 25-6!

Όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Ρίτας βρήκε πιο διαβασμένη, έβαλε ταχύτητα στο παιχνίδι της κι έδωσε μπάλες στον Μάρκους Φόστερ.

Με 8-0 σερί προσπέρασε 58-57 στη λήξη ενός δεκαλέπτου το οποίο κέρδισε 24-11, με τον Φόστερ να έχει περισσότερους πόντους (13) από όλον τον ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα!

Έχοντας αφήσει στο ημίχρονο την καλή άμυνα, ο ΠΑΟΚ είδε τον Ούγγρ, Μπένεντεκ Βάραντι να γίνεται αίφνης πρωταγωνιστής για τη Ρίτας. Πέτυχε τους 9 πρώτους της πόντους στην τελευταία περίοδο για το 67-58, προβάδισμα.

Δύο τρίποντα του Ράιλι έδωσαν σφυγμό στην ελληνική ομάδα για να μειώσει στους 5, 66-71, όμως ο Βάραντι έστειλε την ομάδα του στο +10, 77-67 με 4:33 για το τέλος.

Το τάιμ άουτ του Λυκογιάννη έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο κυρίως, διότι οι παίκτες του άδειασαν το μυαλό τους, ηρέμησαν και επέστρεψαν να παίξουν το τελευταίο τους χαρτί.

Ο Τζέιλεν Χαντς και ο Τζέιλεν Ράιλι θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό στο πρώτο μισό, έδειξαν υπομονή και βοήθησαντον ΠΑΟΚ να μειώσει ξανά, 74-77 στα τρία λεπτά.

Με τον Μαργαρίτη μαζί, γύρισαν στο κρίσιμο σημείο το παιχνίδι και το σκορ έγινε 78-78 με 96 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Ρένφρο, στο ίδιο διάστημα, έκανε σπουδαία δουλειά σε άμυνα και ριμπάουντ, ενώ κέρδισε και το φάουλ στα 1:14, αν κι έχασε ένα πολύ κρίσιμο ζευγάρι βολών.

Ο Φόστερ έχασε τρία συνεχόμενα σουτ, είχε βγει για λίγο εκτός ρυθμού και στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ, ο Ράιλι εξαπέλυσε την τρίποντη βόμβα για το προβάδισμα, 81-78 με 7 δευτερόλεπτα για τη λήξη!

Στην επαναφορά, ο ΠΑΟΚ επέλεξε να μην κάνει φάουλ, άλλωστε οι Λιθουανοί είχαν χάσει τα έξι τελευταία τους σουτ και δικαιώθηκε, αφού το τρίποντο του Ισλανδού, Φρίντρικσον ήταν πολύ άστοχο!

Tα δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78