Νέα μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός την Πέμπτη στο EuroCup Γυναικών με 76-62 επί της Ραμάτ Χασαρόν στο Ισραήλ!

Ζευγάρωσε έτσι τις νίκες του σε δύο αγωνιστικές στον όμιλο, μετά την, επίσης, εκτός έδρας νίκη επί της Λουμπλίν, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για την προνομιούχο πρώτη θέση!

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αντιμετώπισε τις δυσκολίες που της παρουσιάστηκαν και έφτασε στην επικράτηση!

Σπουδαίο παιχνίδι έκανε η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 24 πόντους (10/13 σουτ, 2/2 βολές, 4 κλεψίματα), τεράστια συμβολή είχε η Κατερίνα Σωτηρίου με την εμπειρία και την ποιότητά της (14π.), ενώ η Αρίκα Κάρτερ (19π.) βοήθησε επιθετικά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο (14π.) κι η Τσάστιτι Ριντ (συνολικά 14 π.) πέτυχε οκτώ από αυτούς στην τέταρτη περίοδο.

Πολύ εύστοχη τόσο από το τρίποντο, όσο και μέσα στη ρακέτα, η ελληνική ομάδα πήρε σύντομα προβάδισμα, 18-13 με Κάρτερ και Παυλοπούλου να αναλαμβάνουν δράση.

Στην Α’ περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε 4/4 τρίποντα, αλλά η άμυνά του δεν ήταν τέτοια που να του επιτρέψει να χτίσει μεγάλο προβάδισμα κι έτσι μετά από 10′ λεπτά, βρισκόταν μπροστά μόλις με 26-24.

Αντιμετώπισε βέβαια και την ιδιαιτερότητα των διαιτητικών αποφάσεων, καθώς στα πρώτα 14 λεπτά του αγώνα, είχε χρεωθεί με οκτώ φάουλ και οι γηπεδούχες με μόλις ένα.

Παρ’ όλα αυτά επέμεινε στην αμυντική προσήλωση και δικαιώθηκε στη β’ περίοδο όπου ξέφυγε με 41-34. Παρά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ της Ραμάτ Χασαρόν (8 στη Β’ περίοδο) κράτησε χαμηλά την παραγωγικότητά της.

Η πίεση στην άμυνα οδήγησε τον αντίπαλο σε επτά λάθη στη Γ’ περίοδο, όπου η ελληνική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα, αν και η ομάδα του Iσραήλ, πλησίασε έως τους 2 πόντους, 46-48.

Το δεκάλεπτο έληξε 54-48 για τον Παναθηναϊκό που άφησε το καλύτερο για το τέλος.

Πρώτα ήταν η Τσάστιτι Ριντ που πέτυχε 6 πόντους σε μικρό διάστημα, κι ενώ είχε άλλους 6 στα πρώτα 30′ του αγώνα. Η Παυλοπούλου (4π.)  και το τρίποντο της Μπουντούρη, για το 7-0 σερί,  έστειλαν για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό σε διψήφια διαφορά (69-57) με 4:33 για το τέλος.

Πλέον τα ηνία ήταν σε “πράσινα” χέρια για τα καλά με τη Ριντ να επανέρχεται για το +14, 71-57 με 3:48 για το τέλος.

Η Σωτηρίου έβαλε “το κερασάκι στην τούρτα” με το τρίποντο για το 76-62 στα 34”, σκορ που έμεινε ως τελικό.

Tα δεκάλεπτα: 24-26, 34-41, 48-54, 62-76

Ραμάτ Χασαρόν (Ρέουβεν): Κόλιερ 15, Ιβάνοβιτς 16 (2), Τζένκινς 8, Καρς 14 (2), Σαρ 4 (1), Κέστεν – Ραζ 3 (1), Σούστερ 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Μπουντούρη 5 (1), Κωτούλα, Παυλοπούλου 24 (2), Ριντ 14, Σωτηρίου 14 (2), Αλεξανδρή, Κάρτερ 19 (5), Χαιριστανίδου.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου που έγινε την Τετάρτη (2/11), η Λουμπλίν συνέτριψε τον Ερυθρό Αστέρα με 83-57.