Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαίο “διπλό” κόντρα στη Ζαλγκίρις (81-67) και ο Ντέγιαν Ράντονιτς στάθηκε στο εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο των “πράσινων” στο Κάουνας.

Το “τριφύλλι” πέρασε νικηφόρα από την “Zalgirio Arena”, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην πρώτη τους εντός έδρας ήττα σε 11 αγωνιστικές!

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς στο flash interview μετά τη λήξη της αναμέτρησης αναφέρθηκε στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο της ομάδας του.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Μαυροβούνιος τεχνικός:

“Κάναμε ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο και ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλέπτο που μας συντήρησε στο προβάδισμα. Ήταν ένα καλό παιχνίδι και μια σημαντική νίκη για εμάς”.

Ενώ στη συνέντευξη Τυπου πρόσθεσε:

“Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και για το καλό ματς. Το ξεκίνημα στο ματς ήταν καλό και στις δύο πλευρές του παρκέ και αμυντικά και επιθετικά, αλλά και από την περιφέρεια στο τρίποντο.

Αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις είχε το μομέντουν να αλλάξει το παιχνίδι. Στο τέλος όμως βρήκαμε πάλι την καλή μας άμυνα, ελέγξαμε στο παιχνίδι και τελικά φτάσαμε σε μια μεγάλη νίκη”.

Από την άλλη, ο πρωταγωνιστής των νικητών, Ντέρικ Γουίλιαμς (25 π.), είπε:

“Ήταν ομαδική δουλειά, κάναμε καλά σκριν και πικ εν ρολ. Κάνουμε πολύ σκληρή δουλειά στις προπονήσεις και αυτό βγαίνει στο γήπεδο.

Μιλήσαμε στα αποδυτήρια με τα παιδιά και είπαμε ότι πρέπει να μπαίνουμε δυνατά στα παιχνίδια. Πήραμε μια διαφορά και τη συντηρήσαμε ως το τέλος”.

Ακόμα, ο Νέιτ Γουόλτερς (11π. 4 ασίστ, 2 κλεψίματα) δήλωσε στην κάμερα της Nova:

“Κάναμε πολύ καλή αρχή σε μια πολύ δύσκολη έδρα κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και πήραμε τη διαφορά.

Ξέραμε πως θα προσπαθήσουν να επιστρέψουν, στην τρίτη περίοδο βάλαμε κάποια σουτ και στην τέταρτη σταματήσαμε τον αντίπαλο σε πολλές περιπτώσεις και στο τέλος ήταν μια τεράστια νίκη για εμάς.

Δεν τα πηγαίναμε καλά μακριά από την έδρα μας , ήταν μια ομαδική δουλειά σήμερα”.

Για τον Μπέικον: “Είναι σπουδαίος παίκτης. Κάναμε κάποιες προπονήσεις μαζί, μας έχει βοηθήσει πολύ και στα αποτελέσματα.

Είμαστε πολλοί νέοι παίκτες μαζί και μαθαίνουμε ακόμα ο ένας τον άλλον. Δεν είμαστε σε ιδανική κατάσταση ακόμα αλλά σε καλύτερη από πριν”.

Τέλος, ο Γιώργος Παπαγιάννης, είπε:

“Υπήρχαν κάποιες φήμες ότι δεν μπορούμε κερδίσουμε το παιχνίδι σε ένα γήπεδο με sold-out όπως αυτό εδώ. Και πήραμε τη νίκη. Ως αρχηγός υποτίθεται ότι ξέρω τα πάντα γι’ αυτό, οπότε είμαι πολύ χαρούμενος”.

Παναθηναϊκός: Η συνάντηση του Π. Καλαϊτζάκη με τους πρώην συμπαίκτες του στη Λιθουανία (pic)

EuroLeague: Το απίθανο buzzer beater του Καλαϊτζάκη στο Νο2 του Top-10 Νοεμβρίου (video)

Ζαλγκίρις Κάουνας-Γουλβς 90-85: Δύσκολη νίκη πριν τον Παναθηναϊκό (vid)

EuroLeague 2022/23: Βαθμολογία

EuroLeague 2022/23: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα