Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 78-66 την Μπαρτσελόνα στον δεύτερο ημιτελικό του Final-4 της EuroLeague στο Κάουνας και θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό της Κυριακής!

Με ηγετική μορφή τον Ταβάρες (20π., 15 ριμπ., 3 blocks, 38 αξιολόγηση), εντυπωσιακό τον Χεζόνια (14π. με μεγάλη συμβολή στην άμυνα ) και παίκτη κλειδί στην τέταρτη περίοδο τον Σέρχι Ροντρίγκεζ (12π.) άφησε για τρίτη συνεχή χρονιά τη μεγάλη της αντίπαλο μακριά από αυτόν τον τίτλο που διεκδικεί επίμονα τα τέσσερα τελευταία χρόνια!

Ήταν η δεύτερη σερί χρονιά που η Ρεάλ Μαδρίτης κερδίζει σε ημιτελικό την Μπαρτσελόνα, τέταρτη στη σύγχρονη EuroLeague σε τέσσερις ημιτελικούς, με τη μόνη νίκη των Καταλανών σε Final-4 να ‘ναι τόσο μακρινή, όσο το 1996, επί ημερών FIBA, στο Παρίσι!

Ο Ολυμπιακός, που θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ στον τελικό, ευελπιστεί να συνεχιστεί και η παράδοση που φέρει τον νικητή του clasico σε ημιτελικό, να μην κατακτά το τρόπαιο όπως συνέβη στις τέσσερις προηγούμενες περιπτώσεις!

Θα είναι δε ο τέταρτος τελικός στην ιστορία για Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακό, με την ελληνική ομάδα να έχει μια νίκη (2013 με… Μπαρτζώκα coach) και δύο ήττες (1995, 2015).

Για τη Ρεάλ, ο φετινός θα είναι ο 20ός τελικός στην ιστορία της, που μετράει 10 κατακτήσεις, για τον δε Ολυμπιακό, ο 9ος, ενώ έχει τρία τρόπαια!

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ

Η εξέλιξη του δεύτερου ημιτελικού

Κόντρα στη φυσιογνωμία των ομάδων όλη τη σεζόν, αλλά και τα προηγούμενα χρόνια, η Μπαρτσελόνα έθεσε νέους όρους σε clasico με την ευστοχία της από το τρίποντο.

Πρώτα ο Αμπρίνες, μετά ο Κάλινιτς, στη συνέχεια όλη η ομάδα του Γιασικεβίτσιους, βρέθηκε σε καλή μέρα από μακριά κι άλλαξε τη λογική των “ματς απ” που ‘χαν σχεδιάσει επί χάρτου οι προπονητές.

Οι Καταλανοί είχαν 6/9 τρίποντα στην Α’ περίοδο, όπου το σκορ ήταν 18-18! Δεν είχαν πετύχει, δηλαδή, δίποντο σε μόλις τρεις προσπάθειες, αλλά με τέτοιιο ποσοστό από την περίμετρο, ποιος το χρειάζεται;

Ο Ταβάρες με 10 πόντους από τους 18, συνεχίσει να είναι ο “παράγοντας” του παιχνιδιού της Ρεάλ κι ο “πονοκέφαλος” της Μπαρτσελόνα.

Η ενέργεια του Γιοκουμπάιτις έδωσε προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα στη β’ περίοδο το οποίο έφτασε έως τους 9 πόντους, 40-31. Η ομάδα του Ματέο μάζεψε κάπως τη διαφορά στην ανάπαυλα, στο 42-36.

Και σε μια σπάνια συνθήκη για αγώνες Μπαρτσελόνα-Ρεάλ, το πρώτο μέρος κύλησε δίχως να φανεί ο Νίκολα Μίροτιτς που φαινόταν πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό.

Τα δεδομένα ανατράπηκαν μετά από την ανάπαυλα. Η Ρεάλ Μαδρίτης αύξησε την έντασή της στην άμυνα, δεν άφησε πια κανένα ελεύθερο σουτ και όχι μόνο έφερε στα ίσια το παιχνίδι, αλλά με τρίποντο του πολύ θετικού Γουίλιαμς Γκος έφυγε στους 7 πόντους, 54-47 με 2,5 λεπτά για τα 30′.

Το επιμέρους σκορ στα πρώτα 7,5 λεπτά, ήταν 18-5 πλέον για τους Μαδριλένους, με τον Χεζόνια να κλέβει την παράσταση, κυρίως με την αμυντική του προσήλωση κι αποτελεσματικότητα.

Πλέον η Μπαρτσελόνα είδε το ποσοστό της στο τρίποντο να πέφτει απότομα, (3/12 στη Γ’ περίοδο) και έδειχνε εκνευρισμό.

Η κλάση του Λαπροβίτολα, σε συνδυασμό με το πιο αυθόρμητο παιχνίδι που του επιτρέπει ο Γιασικεβίτσιους, βοήθησαν την “Μπάρτσα” να φέρει τον αγώνα στα ίσια, 58-58 στο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου.

Κι ενώ η κλεψύδρα άδειαζε, η Ρεάλ ακολούθησε τη συνήθη τακτική της ρίχνοντας τη μάχη τις τρεις παλιοσειρές: Σέρχι, Γιουλ και Ρούντι, με τόσες παραστάσεις, τόσα μεγάλα παιχνίδια, τόσες εμπειρίες, που πάντα παίζουν ρόλο στα κρίσιμα ακόμα και στα 30… φεύγα τους χρόνια!

Κι ο Σέρχι Ροντρίγκεζ ήταν εκείνος που έγειρε την πλάστιγγα με 9 προσωπικούς και συνεχόμενους πόντους για το 67-60 στα 4:35, θυμίζοντας σε όλους, πώς είχε κρίνει και τον 5ο αγώνα της σειράς με την Παρτιζάν.

Ο Μίροτιτς πέτυχε τον πρώτο του πόντο στον ημιτελικό μετά από 35:40 αγώνα και το πρώτο του καλάθι με 2:50 για τη λήξη για να μειώσει 63-69!

Ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης των τελευταίων ετών στη EuroLeague τελείωσε τον κρίσιμο ημιτελικό με 3 πόντους από 1/3 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 1/2 βολές.

Ο Αμπρίνες πέτυχε 16 πόντους για την Μπαρτσελόνα, 12 ο Λαπροβίτολα και 11 ο Κούριτς.

Μολονότι έπαιζε χωρίς τους Ντεκ, Γιαμπουσέλε, Πουαριέ και Κορνελί, η Ρεάλ Μαδρίτης αποδείχθηκε πάλι επτάψυχη, η φανέλα της παραμένει τόσο βαριά και την Κυριακή θα δώσει το παρών σε έναν ακόμα τελικό!

Tα δεκάλεπτα: 18-18, 42-36, 55-58, 66-78