Άλμπα-Ρεάλ

Έπειτα από το άνετο “διπλό” στο Βελιγράδι, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 84-77 της Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία, κλείνοντας ιδανικά τη “διαβολοβδομάδα”.

Χάρη στην τρίτη σερί νίκη της, η ισπανική ομάδα ανέβηκε στο 13-6 και οδηγεί την κούρσα της EuroLeague (σ.σ. ματς λιγότερο η Μπαρτσελόνα που μετρά 12-6).

Η Άλμπα, από την πλευρά της, έπειτα από τρεις διαδοχικές επικρατήσεις, λύγισε και υποχώρησε στο 6-13.

Ο Ντζάναν Μούσα (15π.), ο Φαμπιέν Κοσέρ (11π. με 3/4 τρίποντα) και ο Μάριο Χεζόνια (11π.), ηγήθηκαν των νικητών, ενώ ο Έντι Ταβάρες συνέβαλε με 10 ριμπάουντ.

Από πλευράς Άλμπα, ο Τζέιλεν Σμιθ είχε 22 πόντους, ο Ταμίρ Μπλατ 12π., ο Μάοντο Λο 10π.-6ασ. και ο Κριστ Κουμάντζε 9π.-6ρ.

Σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση έκανε η Ρεάλ στο πρώτο δεκάλεπτο, θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Το 10-13 μετατράπηκε σε 15-34 και για μεγάλο χρονικό διάστημα της β’ περιόδου, η ισπανική ομάδα είχε διψήφια διαφορά.

Πάντως, από το 40-55 στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, η Άλμπα άρχισε να αφυπνίζεται και σταδιακά να καλύπτει την απόσταση.

Το 59-66 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της τελευταίας περιόδου, ενώ το 64-66 προανήγγειλε ότι το παιχνίδι θα μετατραπεί σε θρίλερ.

Εν τέλει, δεν συνέβη αυτό. Η Ρεάλ βρήκε εύκολα τις λύσεις στην επίθεση, έφτασε στο 67-77 με 03:03 στο ρολόι και παρά το τρίποντο του Λουκ Σίκμα, η Άλμπα δεν επέστρεψε.

Ο Σίκμα έγραψε το 74-79 στο 01:29, o Σέρχιο Γιουλ έκανε σεφτέ στο σκοράρισμα, ο Λο έχασε τρίποντο, ο Γιουλ έβαλε τρίποντο και όλα τελείωσαν.

Η Άλμπα πλήρωσε το πολύ κακό ποσοστό στα δίποντα (38,7%) και πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων το 41,2% στα τρίποντα.

Η Ρεάλ ήταν ανώτερη σε όλες τις κατηγορίες πλην των τριπόντων που είχε 37,9%, ενώ η γενική αξιολόγηση έβγαλε 69-102.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 35-46, 59-66, 77-84