Η Ρεάλ Μαδρίτης  επανέλαβε τον άθλο της ανατροπής του Game 3 και στον 4ο αγώνα, νίκησε με 82-76 την  Εφές και έκανε το 2-2 στις νίκες στα playoffs της Euroleague!

Η Εφές προηγήθηκε με 15 πόντους, λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος (66-51) όμως και πάλι όπως στον τρίτο αγώνα, επέτρεψε στη Ρεάλ να επιστρέψει και να την πάρει την μπουκιά από το στόμα!

Ο Ουσμάν Γκαρούμπα έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (24), ριμπάουντ (12), αξιολόγηση (30) κι ήταν ο παίκτης κλειδί στην ανατροπή!

Πλέον η πρόκριση στο Final 4 θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα, την Τρίτη (4/5) στην Κωνσταντινούπολη!

Καλύτερη σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, η Εφές κυριάρχησε για 30 λεπτά και μόνο ο εγωισμός της Ρεάλ, την κράτησε στον αγώνα.

Για την ακρίβεια, το νέο αίμα της Ρεάλ με τον Ουσμάν Γκαρούμπα κύριο εκφραστή.

Αλλά από την άλλη, η πιο γρήγορη ομάδα της Ευρώπης και στις δύο πλευρές του γηπέδου, πλήρης, με ποιότητα και βάθος έδειχνε να μην μπορεί  να χάσει από μια ομάδα με τόσες αναπάντεχες απουσίες από την αρχή της χρονιάς και με τελευταία και πιο ηχηρή του Ταβάρες που λόγω τραυματισμού έχασε και τον 4ο αγώνα των playoffs!

Κι όμως, στο τέλος, η Εφές έκανε τα ίδια λάθη με το Game 3, θεώρησε ότι ο αγώνας τελείωσε και άφησε τη Ρεάλ να κάνει την ανατροπή και να πάρει την πολύτιμη νίκη!

Η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε με ένα απίθανο 17-0 τον αγώνα, με 11 πόντους του Τζέι Σι Κάρολ στο πρώτο πέντάλεπτο!

Μαζί με το 16-0 σερί που τελείωσε το Game 3, είχε φτάσει σε 33 αναπάντητους πόντους δηλαδή!

Όμως η Εφές έδειξε το χαρακτήρα και την ποιότητά της.

Με ηγέτη τον Ροντρίγκ Μπομπουά που πέτυχε 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, από 5/5 τρίποντα και συνολικά 10/15 τρίποντα στο 20άλεπτο (!!!) η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε επιμέρους 34-12 στη β’ περίοδο, έφτασε στο +16, 47-31 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 47-36 υπέρ της!

Με πιο νεανικό σχήμα, με Γκαρούμπα, Αλοθέν, Αμπάλντε, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ροκάνισε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο και πλησίασε στους 4, 51-55.

Πάνω που ο αγώνας άρχισε να γίνεται “ντέρμπι” η ποιότητα της Εφές, με τρία γκαρντ, Λάρκιν, Μπομπουά, Μίτσιτς, απάντησε: 66-51 με 3 λεπτά για τα 30:00 και τον Σίνγκλετον να βάζει το λιθαράκι του.

Η Ρεάλ, φυσικά δεν παραδόθηκε, πάλεψε με όλα τα όπλα που είχε και με έμφαση στο παιχνίδι μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και δικαιώθηκε.

Ο Γκαρούμπα έμοιαζε πλέον με πολύπειρο σέντερ, της σύγχρονης εποχής και ο αγώνας ήλθε στα ίσια. Ο Αμπάλδε με μεγάλο τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά τη Ρεάλ με 74-73 με 1:49 για το τέλος και με 2/2 βολές, ο Γιουλ έκανε το 76-74!

Ο Σέιν Λάρκιν έχασε τρίποντο και με 2/2 βολές του Ρούντι Φερνάντεθ η Ρεάλ αγκάλιασε τη νίκη, με 78-74, στα 12”!

Ο Λάρκιν, πάλι, πήγε στη γραμμή των βολών για να μειώσει 78-76 στα 8”. Πλέον όλα είχαν τελειώσει πάλι με άσχημο τρόπο για την Εφές, καθώς με 4/4 βολές, η Ρεάλ επανέλαβε τον άθλο του Game 3 και νίκησε με σχεδόν ίδιο σκορ, 82-76, μετά το 80-76 του τρίτου αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76