Με 13-2 στα 3,5 τελευταία λεπτά, η Ρεάλ Μαδρίτης ξεπέρασε την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 72-56 την Παρασκευή στο WiZink Center.

Η ομάδα του Τσους Ματέο έφτασε στο 2-2, αφήνοντας στο 0-4 τους Σέρβους, που είχαν για πρώτη φορά τον Λούκα Βιλντόσα στη σύνθεσή τους.

Η Ρεάλ κέρδιζε με μεγάλη διαφορά από την αρχή του αγώνα, χάρη στον έλεγχο του ρυθμού και την άμυνά της, άρχισε με 25-10 δεκάλεπτο κι έφτασε στο +18, 31-13 μετά από 13,5 λεπτά, όμως οι Σέρβοι ροκάνισαν τη διαφορά.

Στα 3:31 για το τέλος, έφτασαν στους 5 πόντους, όμως χτύπησε το “καμπανάκι” για τη Ρεάλ που έκανε 13-2 έως το τέλος για τη νίκη με 72-56.

Ο Ντζάναν Μούσα πέτυχε 13 πόντους για τους νικητές, 12 είχε ο Γκάμπριελ Ντεκ με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε 8 ασίστ, 6 πόντους, 2 κλεψίματα.

Άποντοι έμειναν, Γιουλ-Χεζόνια.

O Μπεν Μπέντιλ ξεχώρισε με 17 πόντους για τον Ερυθρό Αστέρα. Στο ντεμπούτο του, ο Λούκα Βιλντόσα είχε 10 πόντους με 4/13 σουτ, 0/3 βολές, 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 39-30, 54-44, 72-56