Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς και υπό το βλέμμα του Σαλάχ Μεϊρί, ο Τζέισι Κάρολ εκτέλεσε τη Μακάμπι (0-2) στην τελευταία φάση και υπέγραψε το 86-85 για χάρη της Ρεάλ (2-0) στο ”WiZink Center” στη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague. Κομβικός και MVP ο Τζόρνταν Μίκι, ”άγγιξαν” τη νίκη οι Ισραηλινοί.

Η ”ομάδα του λαού” μπήκε δυνατά χάρη στα δραστήρια γκαρντ της, όμως οι Ράντολφ και Ρούντι σημείωσαν στο 13-13 στα μισά της πρώτης περιόδου. ”Χέρι, χέρι” συνέχισαν για τα πρώτα δέκα λεπτά, με τους Γουίλμπεκιν, Ντόρσεϊ να ισοφαρίζουν τον αγώνα στο 20-20 για τους Ισραηλινούς και τον Μίκι να κλείνει το δεκάλεπτο στο χορταστικό 22-22.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, καθώς ο Μίκι έφτασε γρήγορα, γρήγορα τους 10 πόντους για το 30-28 στο 13′. Ο Μπράιαντ μπήκε στην εξίσωση από τον πάγκο, σημειώνοντας 9 πόντους, αλλά δεν αρκούσαν. Ο Γιουλ πέτυχε το 41-34, ο Γουίλμπεικιν το 45-41 και οι Κοζέρ-Μίκι το 50-44 του ημιχρόνου απέναντι στον Ντιμπαρτολομέο.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ”έσφιξαν” την άμυνα τους, δέχθηκαν μόνο 15 και κατάφεραν να φέρουν τον αγώνα, ξανά, στην ισοπαλία. Μπορεί ο Κάσπι να μην πέρασε ποτέ στο παρκέ, όμως οι Ισραηλινοί ”άγγιξαν” τη νίκη, ξεκινώντας την αντεπίθεση από την τρίτη περίοδο. Πρώτα, ένα 12-0 για χειρός των Ντιμπαρτολομέο-Γουόλτερς-Μπλακ έφερε το 56-50 στο 24′.

Οι Καμπάτσο και Τέιλορ πήραν τη σκυτάλη για την ανατροπή και το 63-58 στο 27′, όμως με την είσοδο οι Κοέν και Ντόρσεϊ ισοφάρισαν για το 65-65 στο 30′. Ο Μπράιαντ συνέχισε από εκεί που το άφησε και στο 32′ πέτυχε το 69-65. Η απόσυρση του Ρούντι (2/6 τριπ.) στον πάγκο ωφέλησε τη ”Βασίλισσα”, με τους Ντεκ και Κοζέρ να την κρατούν όρθια!

Ο Γουίλμπεκιν το… βιολί του, με 8 σερί πόντους αρίθμησε 22, σημείωσε το 85-83 με δέκα δευτερόλεπτα να υπολείπονται και μάλιστα φάνηκε να τραυματίζεται στη γάμπα. Βέβαια, μετά το time-out του Λάσο είδε τον Κάρολ να εκτελεί για τρεις βγαίνοντας από το σκριν, όπως μόνο αυτός ξέρει για το τελικό 86-85 που… τέζαρε τη Μακάμπι στη Μαδρίτη!