Μπαρτσελόνα

Στην 86η διοργάνωση του ισπανικού Κυπέλλου, που διεξήχθη στη Γρανάδα με τη μορφή του Final 8, η Μπαρτσελόνα επικράτησε 64-59 της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό.

Όπως αποδείχθηκε και απόψε, η καταλανική ομάδα επικρατεί της καστιγιάνικης με κάθε τρόπο (7 σερί νίκες και, μάλιστα, με επιστροφή από το -16).

Τέταρτη σερί επικράτηση της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ Μαδρίτης σε τελικό Κυπέλλου.

Η εικόνα του αγώνα:

Η άμυνα του Πάμπλο Λάσο αποσυντόνισε εκείνη του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο ξεκίνημα, προηγήθηκε 19-3 μετά από 9,5 λεπτά αγώνα (μέγιστη τιμή διαφοράς) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-5.

Στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί (29-18).

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν 7/27 σουτ εντός πεδιάς στα πρώτα 20 λεπτά, δείγμα της κάκιστης εικόνας τους στην επίθεση.

Ρεάλ-Μπαρτσελόνα

Δεδομένων των ποιοτικών ρόστερ των δύο ομάδων, το πρώτο μέρος δεν ήταν καθόλου ποιοτικό και τον πρώτο λόγο είχε το physical game.

Με μπροστάρη τον Νίκολα Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα βρήκε τα πατήματά της στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχε 23 πόντους, ενώ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο είχε βάλει μόλις 18.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, όπως αναμενόταν, ο τελικός έγινε ντέρμπι. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι “μπλαουγκράνα” πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στον αγώνα (46-48).

Καθοριστική η συμβολή του Ρόκας Γιοκουμπάιτις, ο οποίος πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι και φάουλ, προτού ο Μπράντον Ντέιβις με βολές φέρει την Μπαρτσελόνα για πρώτη φορά στο +6 (53-59).

Η Ρεάλ, πάντως, δεν τα παράτησε. Με καλάθι του Τομά Ερτέλ και 4 πόντους του Σέρχιο Γιουλ, μπήκε ισόπαλη (59-59) στο τελευταίο λεπτό. Ο Μίροτιτς έκανε το 59-61 με δύο βολές στα 33”, ο Γκάμπριελ Ντεκ έχασε μόνος του λέι-απ κάτω από το καλάθι. Ακολούθησαν νέες εύστοχες βολές του Μίροτιτς (59-63) στα 20”, που ουσιαστικά έριξαν τίτλους τέλους.

Ο Μίροτιτς έφτασε τους 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και 9/9 βολές, ο Γιοκουμπάιτις είχε 12 πόντους, ο Ντέιβις 10, ενώ ο Καλάθης κατέγραψε 4 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ της Ρεάλ, η οποία είχε 4/23 τρίποντα, 20/40 δίποντα και 7/13 βολές, ήταν ο Τομά Ερτέλ με μόλις 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-5, 29-18, 46-41, 59-64