Σάικς

Στον αγώνα Μπάνβιτ-Αβελίνο ο Κίφερ Σάικς των φιλοξενούμενων σημείωσε ρεκόρ καριέρας αλλά και ρεκόρ στην ιστορία του Basketball Champions League με τους 43 πόντους που πέτυχε.

Η Αβελίνο έχασε μεν, με 96-88, αλλά ο Σάικς σημείωσε 43 πόντους (10/14 διπ., 6/10 τριπ., 5/8 βολές), μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ, συγκεντρώνοντας παράλληλα και 43 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, σε 40 αγωνιστικά λεπτά!

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν από το πρώτο ημίχρονο ο πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς ολοκλήρωσε το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης με 28 πόντους.

Το ρεκόρ που έσπασε ο 25χρονος γκαρντ ανήκε στους Τζίμυ Μπάρον και Μάρτιν Ζένο, οι οποίοι είχαν σημειώσει 42 πόντους, το 2016 στον αγώνα Νεπτούνας-Ουσάκ Σπορτίφ και το 2017 στον αγώνα Οραντέα-Κατάγια αντίστοιχα.