Σε ρεσιτάλ επιθετικού μπάσκετ της Μπασκόνια (18-14), εξελίχθηκε ο αγώνας της Τρίτης (30/3) στο ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός (10-20) γνώρισε την ήττα με 97-82 στην 32η αγωνιστική της Euroleague!

Η Μπασκόνια πέτυχε την ένατη νίκη της, στους δέκα τελευταίους αγώνες, κι έχει πλέον βάσιμες ελπίδες να παίξει στα playoffs, ειδικά μετά τις ήττες που γνώρισαν την Τρίτη, Ρεάλ Μαδρίτης και Ζενίτ!

Μάλιστα έχει 2-0 την Ρεάλ στα φετινά τους παιχνίδια, ενώ μειονεκτεί σε διαφορά πόντων με τη Ζενίτ.

Την 34η και τελευταία αγωνιστική δε, παίζει στη Βαλένθια την οποία είχε νικήσει με ένα πόντο στη Βιτόρια.

Η Μπασκόνια είχε 14/20 τρίποντα (!!!), ο Γκιεντράιτις πέτυχε 25 πόντους με 4/6, ο Πολονάρα 22 με 5/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και ο Ζόραν Ντράγκιτς 22 με 3/4.

Ο Πιέρια Χένρι είχε 11 πόντους-10 ασίστ

Ο αγώνας έμοιαζε με διαγωνισμό ευστοχίας, μολονότι δεν μπορεί να κατηγορήσει κάποιος την αμυντική προσπάθεια των δύο ομάδων.

Ο Ακίλε Πολονάρα είχε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα στο δεκάλεπτο, όπου οι Βάσκοι προηγήθηκαν 25-21, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου είχε 10 για τον Παναθηναϊκό.

Ο διαγωνισμός Μήτογλου-Πολονάρα συνεχίστηκε στη β’ περίοδο και τελείωσαν το ημίχρονο, ο μεν Έλληνας με 18 πόντους, με 8/9 σουτ, ο δε Ιταλός της Μπασκόνια με 16 από 2/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα!

Μόνο που οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/9 τρίποντα στου δρόμου τα μισά κι ήταν ένα κλικ πιο πάνω από τον Παναθηναϊκό στη θέληση. Λογικό αφού έπαιζαν την επιβίωσή τους ενώ ο Παναθηναϊκός για το γόητρο.

Στην τρίτη περίοδο η Μπασκόνια όχι απλώς συντήρησε τη διαφορά, αλλά έφτασε και στο +16 (67-51) με τον Πολονάρα να φτάνει στα 5/5 τρίποντα!

Δείτε το πέμπτο του τρίποντο στο παρακάτω video:

Ο Πιέρια Χένρι καθοδηγούσε, ο Γκιεντράιτις με τον Ντράγκιτς πήραν τη σκυτάλη από τον Πολονάρα κι η άμυνα του Παναθηναϊκού άρχισε να εμφανίζει πολλά μειονεκτήματα.

Το δεκάλεπτο τελείωσε με 72-59 και η Μπασκόνια δεν είχε σκοπό να βάλει φρένο.

Ο Γκιεντράιτις μιμήθηκε τον Πολονάρα κι έφτασε στα 4/4 τρίποντα για το 80-63, κι ο Ντράγκιτς τα 3/4 για το +20, 83-63 με 6,5 λεπτά για το τέλος! Σε αυτό το σημείο η Μπασκόνια είχε φτάσει στα 14/19 τρίποντα στον αγώνα σε ένα απίθανο ρεσιτάλ ευστοχίας!

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος, οι Βάσκοι είχαν 24 ασίστ για 12 λάθη.

Για τον Παναθηναϊκό, ο Μήτογλου τελείωσε με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, από 14 πέτυχαν Χεζόνια-Σαντ Ρος και 11 ο Μπεντίλ, όλους στο δεύτερο μισό.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97

Euroleague: Η Εφές 108-83 στη Ρεάλ, πέρασαν ΤΣΣΚΑ και Μιλάνο!