Μια πολύ σπουδαία προσπάθειας να διατηρηθούν οι μνήμες κάνει ο ΓΑΣ Κομοτηνής που εμπλούτισε το αρχείο από αγώνες της δεκαετίας του ’90, όπου αγωνιζόταν στην Α2!

Ομάδα με μακρά πορεία σε μια πολύ ανταγωνιστική δεκαετία, η Κομοτηνή έγραψε τη δική της ιστορία στο ελληνικό μπάσκετ και σπουδαίοι παίκτες φόρεσαν τη φανέλα της.

Τελευταίος αγώνας που ανέβασε στο κανάλι της στο youtube είναι από την πρεμιέρα του πρωταθλήματος 1993/94 με αντίπαλο το Ηράκλειο εκτός έδρας. Ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση με το εντυπωσιακό σκορ, 118-114.

Ο συνεργάτης του AllStar Basket Σπύρος Βασιλείου, ενημέρωσε τη σελίδα του στο facebook για την Α2 με τις λεπτομέρειες του αγώνα, δηλαδή το φύλλο αγώνα:

16/10/1993 – 1η αγωνιστική – Γήπεδο Νέας Αλικαρνασσού

Ηράκλειο – Κομοτηνή 118-114 (κ.α. 97-97)

Ηράκλειο (Τούλης): Μυτακίδης 33, Δόντσιος 7, Καραφύλης 33, Θεοδωρίδης 13, Καραϊσκος 21, Νικολούδης 2, Καλαϊτζάκης 9, Παπαδάκης, Πετράκης.

Κομοτηνή (Μιχάλης Γιαννουζάκος): Γρίψιος 4, Μπιμπισίδης 12, Γιώργος Γιαννουζάκος 35, Λεμονίδης 18, Φασουλής 7, Βακιρτζής 17, Συνοδινός 2, Γεωργιάδης 16, Κοντογιάννης, Βαφείας 3.

Εκείνη τη σεζόν (1993/94) πρωταθλητές Α2 αναδείχθηκαν οι φοβεροί και τρομεροί Αμπελόκηποι του Γιώργου Καλαφατάκης με πρώτο σκόρερ της κατηγορίας, τον Τζαννή Σταυρακόπουλο! Πίσω από τους Αμπελόκηπους τερμάτισε ο Σπόρτιγκ.

Το Ηράκλειο ήταν 10ο στη βαθμολογία με 37 βαθμούς σε 26 αγώνες και αμέσως μετά ήταν η Κομοτηνή με 36 βαθμούς.