Άρης-ΠΑΟΚ

Στο ντέρμπι των “αιωνίων” της Θεσσαλονίκης, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 72-49 του Άρη, για την 1η αγωνιστική του Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική.

Η ομάδα του ΠΑΟΚ μετά το πρώτο πεντάλεπτο κατάφερε να “χτίσει” μια διαφορά με 17-9, 1΄12΄΄ πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος. Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλησίασε 18-21 στα μέσα της περιόδου, όμως η υπεροπλία του “δικέφαλου” στα ριμπάουντ έφεραν το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με διψήφια διαφορά και σκορ 34-24 ένα λεπτό πριν το ημίχρονο.

Με ένα σερί 10-0 στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ διαμόρφωσε το 46-26 (24΄12΄΄) με τη διαφορά του +20 να διατηρείται μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Με τον Άρη να μην μπορεί να αντιδράσει, ο “δικέφαλος” είχε απλά να διαχειριστεί τη διαφορά που είχε στο σκορ για να πάρει τη νίκη με το τελικό 72-49.

Διαιτητές: Δέλλας, Σιταρίδης, Αναστασιάδης

Δεκάλεπτα: 11-17, 26-36, 38-57, 49-72

Άρης (Κεσαπίδης): Προβατίδης-Αμπντουλαχί 8(1), Κυργάκης, Κατσαρός 6(1), Γρηγοριάδης, Καζαμίας 10, Γκέκος, Δονάκης 7(1), Ηλιόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 10, Γιαννίκος, Σιόγκας 2, Γεροκώστας 4.

ΠΑΟΚ (Καραπιπερίδης): Μακαρατζής 3(1), Σκουλαριώτης 7, Μπόρσης, Γκοτζαμανίδης 4, Αλευράς, Φελάνης 3(1), Περγούλης 9(1), Δημητριάδης 11(1), Μουτίδης 5(1), Ιωάννου 2, Λέφας 12, Καλλιόντζης 16.