Η δεύτερη ευκαιρία που είχε ο ΠΑΟΚ για να διεκδικήσει την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League «χάθηκε» στο Βίλνιους, όταν ο Μάρκους Φόστερ «συνδέθηκε» με το καλάθι και οδήγησε τη Ρίτας στη νίκη (82-63) επί της ελληνικής ομάδας!

Ουσιαστικά ο «»δικέφαλος» έμεινε στο παιχνίδι για ένα ημίχρονο, όσο κράτησε χαμηλά σε παραγωγικότητα τον Αμερικανό γκαρντ της Λιθουανικής ομάδας, όταν στη συνέχεια «ξύπνησε» επιθετικά και με την βοήθεια του Μαρτίνας Εχόντας έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα απέναντι στους Λιθουανούς και πήραν τον έλεγχο (7-11 στο 6’), καθώς περιόρισαν το επιθετικό τρανζίσιον του αντιπάλου.

Ο Τζέιλεν Ράιλι αποτέλεσε τη σταθερή απειλή για το καλάθι της Ρίτας Βίλνιους, την ίδια στιγμή που ο Τζέιλεν Χαντς (1/4 σουτ) και ο Γιανίκ Φράνκε (2/7) είχαν μαζί 3/11 σουτ εντός παιδιάς!

Η ομάδα του Γκέντριους Ζιμπένας που στηρίχθηκε πολύ στο περιφερειακό σουτ (είχε 5/10 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο) πήρε το προβάδισμα (18-15 στο 10’ και 33-27 στο 16’) με τους Έλβαρ Φρίντρικσον και Μαρτίνας Εχόντας να αποτελούν τις κύριες απειλές για το καλάθι της ελληνικής ομάδας.

Παρά την πολύ καλή άμυνα στον Μάρκους Φόστερ που έμεινε στους 6 πόντους με 2/5 σουτ εντός παιδιάς και στα 5 λάθη οι Λιθουανοί μπόρεσαν να ξεφύγουν με 9 πόντους (41-32 στο 18.30’’). Εκεί ο Τζέιλεν Ράιλι (είχε 13 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) βρήκε τις λύσεις για να περιορίσει τη διαφορά (41-37, στο 20’) στη λήξη του πρώτου μέρους, παρότι σούταρε με 33% (6/18) στα τρίποντα και 37.5% (15/40) εντός παιδιάς συνολικά.

Στην επανάληψη, με πολύ καλή άμυνα οι Λιθουανοί άνοιξαν το σκορ (50-39 στο 23’) και διατήρησαν μια απόσταση ασφαλείας (59-47 στο 27.40’’ και 63-50 στο 30’). Την ίδια στιγμή που ο Μάρκους Φόστερ έπαιρνε για τα καλά μπρος για την Ρίτας Βίλνιους, ο Τζέιλεν Χαντς (2/8 σουτ) και ο Γιανίκ Φράνκε (2/11 σουτ) ήταν σε τραγική βραδιά σουτάροντας συνολικά με 4/19 σουτ εντός παιδιάς!

Ο Τζέιλεν Ράιλι ήταν απελπιστικά μόνος (τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους) και στο φινάλε αποχώρησε με ενοχλήσεις στο πόδι. Η διαφορά στην τελευταία περίοδο διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (70-55 στο 33.20’’ και 76-56 στο 37’) επιτρέποντας στους Λιθουανούς να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League.

Στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης, η Ρίτας Βίλνιους θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Βόννη, τη Μανρέσα και την Μπαχτσεσεχίρ που επικράτησε 87-81 της Οστάνδης στην παράταση.

Tα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-50, 82-63.