Γιάννης Αντετοκούνμπο-Χάρντεν

Οι τρεις τελευταίοι MVP της κανονικής περιόδου του ΝΒΑ συναντήθηκαν στο Χιούστον, όμως οι Μιλγουόκι Μπακς επέστρεψαν από το -16 και επικράτησαν με 117-111 των Ρόκετς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει τριπλ-νταμπλ, παρά την αποβολή του με 6 φάουλ, πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος!

Ο “Greek Freak” έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο στη φετινή σεζόν, αφού αγωνίστηκε για 28:10 λεπτά και μέτρησε 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη, έχοντας 6/11 βολές, 9/12 δίποντα και 2/5 τρίποντα!

Αυτό ήταν το πρώτο τριπλ-νταμπλ της σεζόν και το 15ο της καριέρας του Γιάννη, ο οποίος ισοφάρισε επίδοση 53 ετών με 30+ πόντους και τριπλ-νταμπλ σε αγώνα πρεμιέρας. Ο Όσκαρ Ρόμπερτσον είχε πετύχει κάτι ανάλογο το 1966! “Μαζί νικάμε και μαζί χάνουμε”, είπε μετά τον αγώνα ο ταπεινός MVP.

Τα highlights από το τριπλ-νταμπλ του Γιάννη:

Άλλοι έξι παίκτες των “ελαφιών” πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γουέσλι Μάθιους να έχει 14 και τον Ερσάν Ιλιασόβα 13 μαζί με 11 ριμπάουντ. Δεν αγωνίστηκε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος θα πρέπει να προσπαθήσει πολύ για να μπει στο rotation των Μπακς.

Από την πλευρά των Ρόκετς, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ (24π., 16ρ., 7ασ.) είχε 7/17 σουτ, ο Τζέιμς Χάρντεν (19π., 14ασ., 7ρ.) 2/13 σουτ και 14/14 βολές και ο Έρικ Γκόρντον (11π.) 4/19 εντός παιδιάς… Και οι τρεις μαζί 13/49…