Επεισοδιακό ήταν το επίσημο ντεμπούτο του ΛεΜπρον Τζέιμς (24π.) στο Στέιπλς Σέντερ του Λος Άντζελες, αφού οι Κρις Πολ, Ραζόν Ρόντο και Μπράντον Ίνγκραμ αντάλλαξαν μπουνιές και αποβλήθηκαν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς!

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, όμως ο Τζέιμς Χάρντεν (36π., οι 11 στην τελευταία περίοδο), ο οποίος εκνεύρισε τους παίκτες των Λέικερς με τα… θεατρικά του, πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε τους Χιούστον Ρόκετς στη νίκη με 124-115.

Στα άλλα ματς, τα περισσότερα εκ των οποίων ήταν συναρπαστικά και κρίθηκαν στο τέλος, ξεχώρισε το νικητήριο λέι-απ του Ις Σμιθ στο 118-116 των Πίστονς επί των Μπουλς και το τρίποντο του Ρέντικ που έδωσε στους Σίξερς τη νίκη απέναντι στο Ορλάντο με σκορ 116-115. Εκπληκτικός και… τριπλός ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 27 πόντους (6/11 δίποντα , 4/4 τρίποντα, 3/3 βολές), 13 ριμπάουντ και 12 ασίστ!

Κατά τα άλλα, οι Ιντιάνα Πέισερς είχαν 9 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων στην άνετη νίκη με 132-112 απέναντι στους Νετς, ενώ ο Κάιλ Λάουρι πέτυχε τους 13 από τους 28 πόντους του στην τελευταία περίοδο, στη νίκη των Ράπτορς μέσα στην Ουάσινγκτον με σκορ 117-113.

Ο Τζέισον Τέιτουμ (24π., 14ρ.) έπαιξε και για τον Χέιγουορντ που ξεκουράστηκε και οδήγησε τους Σέλτικς στη νίκη με 103-101 επί των Νικς μέσα στη Νέα Υόρκη.

Ο Κέμπα Γούοκερ συνεχίζει… καυτός, αφού πέτυχε 39 πόντους και τη νικητήρια βολή στο 113-112 των Χόρνετς επί των Χιτ.

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν εκπληκτικός, πετυχαίνοντας ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους (4 τρίποντα) και οδήγησε τους Μάβερικς στο εντυπωσιακό 140-136 επί των Τίμπεργουλβς, οι οποίοι ξεκούρασαν τον Τζίμι Μπάτλερ!

Το δίδυμο Λίλαρντ (29π.)-ΜακΚόλουμ (24π.) ήταν σε φοβερή βραδιά και οδήγησε τους Μπλέιζερς στο 121-108 επί των Σπερς.

Την εμφάνιση της βραδιάς την πραγματοποίησε ο Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 35 πόντους, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα σε 30 λεπτά, έχοντας 11/11 σουτ εντός παιδιάς (8/8 δίποντα και 3/3 τρίποντα) και 10/11 βολές στο 119-91 των Νάγκετς επί των Σανς!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι πρώτοι σκόρερ και τα highlights των 10 αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Κυριακής (21/10) στο ΝΒΑ:

Ιντιάνα Πέισερς-Μπρούκλιν Νετς 132-112 (Ολαντίπο 25 – ΛεΒέρτ 19, Τζο Χάρις 19)

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Τορόντο Ράπτορς 113-117 (Μπιλ 32 – Λάουρι 28π., 12 ασ.)

Νιού Γιόρκ Νικς-Μπόστον Σέλτικς 101-103 (Χάρνταγουεϊ 24 – Τέιτουμ 24π., 14ρ.)

Φιλαδέλφια 76ερς-Ορλάντο Μάτζικ 116-115 (Εμπίντ 32, Ρέντικ 31 – Φουρνιέ 31)

Μαϊάμι Χιτ-Σάρλοτ Χόρνετς 112-113 (Γουέιντ 21- Κέμπα Γουόκερ 39π., 5ρ., 7ασ.)

Σικάγο Μπουλς-Ντιτρόιτ Πίστονς 116-118 (ΛαΒίν 33 – Γκρίφιν 33π., 12ρ.)

Ντάλας Μάβερικς-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 140-136 (Ντόντσιτς 26 – Τάουνς 31, Ρόουζ 28)

Ντένβερ Νάγκετς-Φίνιξ Σανς 119-91 (Γιόκιτς 35π., 12ρ., 11ασ. – Μπούκερ 25)

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Σαν Αντόνιο Σπερς 121-108 (Λίλαρντ 29 – ΝτεΡόζαν 28)

Λος Άντζελες Λέικερς-Χιούστον Ρόκετς 115-124 (Τζέιμς 24 – Χάρντεν 36, Πολ 28)