Την καλύτερή της εμφάνιση στη νέα σεζόν έκανε την Πέμπτη η Εφές που νίκησε με 96-86 την Μπαρτσελόνα στην Κωνσταντινούπολη, στην 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Με 14/27 τρίποντα, 60% στο δίποντο και τον Γουίλ Κλάιμπερν να πετυχαίνει 19 από τους 24 πόντους του στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέτυχε τη -μόλις- τρίτη νίκη της, ρίχνοτνας εκείνη του Γιασικεβίτσιους στο 5-3.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ενώ η Μπαρτσελόνα άρχισε πολύ καλύτερα τον αγώνα, χτυπώντας με τον Κάλινιτς αλλά και τον πρώην παίκτη της Εφές, Σερτάτς Σανλί (18π.) στη ρακέτα, προηγήθηκε με 9 πόντους (22-13) λίγο πριν λήξει το δεκάλεπτο, αλλά μετά δεν είχε συνέχεια.

Η άμυνά της δηλαδή, που επέτρεψε πρώτα στον Ντάνστον να βάλει τις βάσεις και μετά στον Γάλλο Αμάτ Εμπαγιέ (13π.) που είχε 3/3 τρίποντα.

Η Εφές βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες, όπως τον Ελάιτζα Μπράιαντ (16π.), πέτυχε 29 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε σταθερό προβάδισμα.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς (22π.) πήρε προσωπικές φάσεις στο δεύτερο μισό, είχε ήδη 10 πόντους στα πρώτα 6,5 λεπτά της τρίτης περιόδου, με την Πρωταθλήτρια Ευρώπης να δείχνει πια, απόλυτη κυρίαρχη.

Η Μπαρτσελόνα δεν έβαζε τα σουτ, ο Εμπαγιέ έκανε θραύση και στην άμυνα, κι ενώ στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, οι Καταλανοί “κλονίστηκαν”:

Ο Γιασικεβίτσιους έστειλε στα αποδυτήρια τον Κάλινιτς, μετά από έντονο διάλογό τους στον πάγκο!

Κι όλα αυτά, δίχως να έχει μπει στην εξίσωση ο Γουίλ Κλάιμπερν.

Ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε θραύση στην τελευταία περίοδο όπου πέτυχε 19 από τους 24 πόντους του κι εκτόξευσε το ποσοστό της Εφές από το τρίποντο.

Ό,τι κι αν έκανε η Μπαρτσελόνα, ήταν αδύνατον να πλησιάσει περισσότερο, οριακά το σκορ κινήθηκε στη διψήφια διαφορά.

Στο φινάλε ο Λαπροβίτολα (28π. με 5/8 τρίποντα) μείωσε με τρίποντο σε 92-86 στα 52” όμως στα 21” ο ίδιος έκανε λάθος πάσα κι ο Πολονάρα με τον Κλάιμπερν -στην εκπνοή- έγραψε το 96-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 45-41, 66-57, 96-86

EuroLeague 2022/23: Βαθμολογία

EuroLeague 2022/23: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα