Την τρίτη του νίκη στην EKO Basket League πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (19/10) στη Λάρισα ο Ηρακλής με 87-74 επί της νεοφώτιστης τοπικής ομάδας.

Με την καλή της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πολυφωνία στην επίθεση, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της επί των Θεσσαλών και με τη συνδρομή πολλών φιλάθλων της που βρέθηκαν στο κλειστό της Νεάπολης Λάρισας, κάνοντάς το… Ιβανώφειο, έφτασε στο 3-1 ρεκόρ στο νέο Πρωτάθλημα!

allstarbasket.grΟ Ηρακλής χρειάστηκε σχεδόν όλο το πρώτο δεκάλεπτο για να πατήσει πιο καλά στο παρκέ του κλειστού στη Νεάπολη Λάρισας. Βρέθηκε πίσω 17-16 μετά από 6:34 αγώνα και με 12-4 μέχρι το 10:00 προσπέρασε 28-21.

allstarbasket.grΠλάι στον Ντέιβις, τον Οκερέαφορ και τον Γκάρετ, προστέθηκε ο Κακαρούδης και ο Ζάρας και ο Ηρακλής πιστοποίησε την ανωτερότητά του, ενώ έφτασε στο +10, 40-30 μετά από 15:41 αγώνα.

Ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά επέστρεψε και με τη λήξη του ημιχρόνου μείωσε στους 5, 40-45 με τον Ρέινολντς να έχει ήδη 11 πόντους.

O Τερέλ Παρκς με τον Ρέινολντς πέτυχαν 12 από τους 16 πόντους της ομάδας του Βασίλη Φραγκιά στην αρχή της Γ’ περιόδου και οι Θεσσαλοί πέρασαν μπροστά με 56-50!

Ο Ηρακλής προσπαθούσε να βάλει τον Χάνλαν στο ματς, αλλά ήρθε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος να “ξεκολλήσει” την ομάδα του.

Με δύο τρίποντά του και ένα καλάθι του Γκάρετ, ο Ηρακλής πήρε πάλι τα ηνία, 58-57 για να κλείσει τη Γ’ περίοδο με ένα πόντο μπροστά, 60-59.

Ο “γηραιός” βρήκε τελικά τον τρόπο να πάρει πάλι διαφορά και να νιώσει ότι έχει το παιχνίδι στα χέρια του.

Ο Ολίβιερ Χάνλαν πέτυχε 7 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου (είχε μόλις 2 στα πρώτα 30 λεπτά!) και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 70-63!

Έφτασε δε και στο +12, 78-66 με 3,5 λεπτά για το φινάλε, επιβεβαιώνοντας την υπεροχή του!

Ο Χάνλαν με τον Σούλερ πέτυχαν τους 20 πόντους από τους συνολικά 27 του Ηρακλή στην τελευταία περίοδο και μαζί με τον σταθερό σε όλον τον αγώνα Γκάρετ, υπέγραψαν την τελική νίκη του Ηρακλή, τρίτη στη φετινή EKO Basket league σε τέσσερις αγώνες!

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87