Μια φοβερή και τρομερή Μπασκόνια ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα στον πρώτο ημιτελικό της Liga Endesa με 86-61 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό των ισπανικών play offs.

Με όπλο την άμυνά της και με 13 τρίποντα στην επίθεση η Μπασκόνια δεν άφησε την Μπαρτσελόνα να διεκδικήσει οτιδήποτε στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα, στον πρώτο ημιτελικό των ισπανικών play offs.

Οι Βάσκοι επέδειξαν αξιοθαύμαστο πλουραλισμό, κανείς παίκτης δεν ξεπέρασε τους 13 πόντους του Σενγκέλια, του Τίμα και του Γκαρίνο (από 3 τρίποντα οι δύο τελευταίοι), αλλά η άμυνά τους έκανε τη διαφορά.

Μόνο ο Κόπονεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων (12) για την Μπαρτσελόνα που είχε 22/60 σουτ, έχασε 10 βολές (11/21) και δεν ήταν ανταγωνιστική παρά μόνο για λίγα λεπτά στην πρώτη περίοδο!