Ουλανόβας
Ο κορυφαίος της Ζαλγκίρις, Εντγκάρας Ουλανόβας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας (10-15) θέλει να εξαντλήσει τις μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στα playoffs της Euroleague και συνέτριψε την Γκραν Κανάρια (6-19) με σκορ 98-64, στην κατάμεστη Ζαλγκίριο Αρένα, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Γουόλτερς, Γιανκούνας και Καβαλιάουσκας, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και “καθάρισε” τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο (25-10), βασιζόμενη στην πιεστική της άμυνα και τις στοχευμένες επιθέσεις.

Στο ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει το +19 (46-27), ενώ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου εκτοξεύτηκε στο +34 (77-43) και το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε και το +41 (89-48) για να φτάσουμε στο τελικό 98-64.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Εντγκάρας Ουλανόβας (18π.), ο οποίος αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης.