Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 101-57 το Περιστέρι στον πρώτο τους ημιτελικό στα playoffs της Basket League, το μεσημέρι της Δευτέρας στο ΟΑΚΑ.

Σοβαρός, αποφασισμένος και με ένταση στην άμυνά του, ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε, παρά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, να σταθεί ανταγωνιστικά στο παρκέ.

Χτυπώντας στο ζωγραφιστό, πότε με ψηλούς και πότε με drive από τα γκαρντ, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας (19/22 δίποντα) και εκτίναξε τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Ο Παναθηναϊκός είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτους σκόρερ, Λι (16π.), Γκριγκόνις (14π.), Πονίτκα (13π.).

Δεν έπαιξε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με τον Παναθηναϊκό, καθώς ένιωσε αδιαθεσία το πρωί και μολονότι ήταν στη 12άδα δεν πήρε χρόνο.

Το Περιστέρι δεν χρησιμοποίησε τον Νίκο Χουγκάζ, που έχει πάει με δανεισμό από τον Παναθηναϊκό, κατόπιν της συμφωνίας των δύο ομάδων.

Ο Φρανσίσκο ήταν πρώτος του σκόρερ με 15 πόντους και ο Χάμερ πρόσθεσε 10.

Η εξέλιξη

Το Περιστέρι απάντησε στο 9-0 του Παναθηναϊκού με τον Σιλβέιν Φρανσίσκο, για να μειώσει στο 16-12.

Το τρίτο φάουλ του Γάλλου γκαρντ, όμως, άλλαξε τα δεδομένα για τους φιλοξενούμενους.

Ο Παναθηναϊκός ήταν προσηλωμένος στην πιεστική του άμυνα, η εικόνα δεν άλλαζε παρά το διαρκές rotation του Σερέλη και στο ημίχρονο έφτασε στο +24, 51-27.

Το επιμέρους σκορ της Β’ περιόδου, ήταν 26-10, με τον Γκουντάιτις να είναι πρώτος σκόρερ, από την Α’ περίοδο μάλιστα, με 8 πόντους σε 7,5 λεπτά.

Η ανάπαυλα δεν άλλαξε τα δεδομένα.

Το Περιστέρι έμοιαζε να μην έχει ενέργεια, δεν θύμισε την ομάδα που είχε κοντράρει και νικήσει μάλιστα τον Παναθηναϊκό στην κανονική περίοδο στο “Ανδρέας Παπανδρέου” και βίωσε μια βαρειά ήττα.

Η διαφορά προσπέρασε τους 30, (57-27) στην αρχή της τρίτης περιόδου, η οποία τελείωσε 75-45, έφτασε και στους 40+ με 3,5 λεπτά για το τέλος (93-52) για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με 101-57.

Λίγο νωρίτερα, οι “πράσινοι’ είχαν φτάσει τη μέγιστη τιμή της διαφοράς στους 47 πόντους, 101-54!

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 51-27, 75-45, 101-57

Παναθηναϊκός: Τίμησε την ομάδα Εφήβων (pics & vid)

Παναθηναϊκός-Περιστέρι: Η photo gallery του πρώτου ημιτελικού

Παναθηναϊκός-Περιστέρι: Από μια τεχνική ποινή σε Σπανούλη και Σερέλη στο πρώτο ημίχρονο (vids)

Παναθηναϊκός-Περιστέρι: Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των Γ. Βογιατζή, Αλ. Βαρυτιμιάδη (video)

Παναθηναϊκός-Περιστέρι: Οι αριθμοί πριν από την ημιτελική τους σειρά στα playoffs

Basket League: Το πρόγραμμα των ημιτελικών των playoffs

Basket League 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα