Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας συνέτριψε με 90-69 τον ΠΑΟΚ mateco στο “Δ.Τόφαλος” για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου κυριάρχησε στο δεύτερο μισό του αγώνα, όπου έκανε επιμέρους σκορ 49-30 και με κορυφαίο τον Νεμάνια Ντάγκουμπιτς έφτασε στο 10-7 ρεκόρ, αφήνοντας στο 9-8 τον ΠΑΟΚ.

Κάλυψε μάλιστα και τη διαφορά της ήττας του στον Α’ γύρο (97-92) και υπερτερεί σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Ο Νεμάνια Ντάγκουμπιτς έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Προμηθέα, πετυχαίνοντας 20 πόντους, ενώ στους 11 προηγούμενους αγώνες είχε 7 πόντους μέσο όρο και κορυφαία επίδοση τους 12 στον αγώνα με τον Κολοσσό.

Πλάι του, ο Τόμασον με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Οι Κάουαν και Χογκ πέτυχαν από 11 πόντους, με τον πρώτο να τελειώνει τον αγώνα με 9 ασίστ, ενώ Κόντιτ και Κουλμπόκα πρόσθεσαν από 10 πόντους.

Κι όλα αυτά, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Γκίκας-Σίμπσον κι ο Τανούλης έπαιξε μόλις 4:40.

Ο ΠΑΟΚ με τον Φώτη Τακιανό να ντεμπουτάρει στον πάγκο του, ήταν πολύ κακός στο δεύτερο μισό, η κακή του άμυνα στη ρακέτα, έδωσε πολύ σκορ στον αντίπαλο, ενώ η επίθεσή του “κόλλησε” στο δεύτερο ημίχρονο όπου βρέθηκε να χάνει έως 25 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό στην αρχή του αγώνα, το σκορ ήταν 2-2 στα πρώτα 3,5 λεπτά, και ο Προμηθέας ξέφυγε στο τελευταίο λεπτό 18-12 με τον Κόντιτ να αρχίζει να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Η εικόνα άλλαξε στη β’ περίοδο, καθώς μετά τα 0/10 τρίποντα της Α’ (0/4 ο Προμηθέας, 0/6 ο ΠΑΟΚ) οι δύο ομάδες βρήκαν μακρινά σουτ. Μάλιστα ο Προμηθέας άρχισε με 4/4 το δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε 34-22 με τον Τόμασον να αποκτά πρωταγωνιστικό ρόλο.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με το ίδιο νόμισμα, με τον Γιανίκ Φράνκε να πετυχαίνει 10 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και να μειώνει στους 2, 34-24 με 12-2 επιμέρους και 1:49 για τη λήξη του ημιχρόνου. Το 41-39 των 20 πρώτων λεπτών άφησε υποσχέσεις για ακόμα καλύτερο δεύτερος ημίχρονο.

Μόνο που καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν μόνο ο Προμηθέας. Ο Ντάγκουμπιτς πέτυχε 13 από τους 20 πόντους του σε αυτό το διάστημα, ο Τόμασον έβαλε τη σφραγίδα με το πολύπλευρο παιχνίδι του, κι η άμυνα των Πατρινών κράτησε σε 12 πόντους τον ΠΑΟΚ στη Γ’ περίοδο.

Η διαφορά άρχισε να εκτοξεύεται κι από το 66-51 των 30 λεπτών, ξεπέρασε στους 20 στο 33′ κι έφτασε στο +25, 80-55 με 5:21 για το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ είχε ρίξει “λευκή πετσέτα”, δεν μπροούσε να προστατέψει το καλάθι του, ο Φράνκε άφησε το καλό του πρόσωπο στο Α’ μέρος (14 από τους 17 πόντους) κι έμεινε ο Χαντς στο τέλος με 9 από τους 13 πόντους του, απλά να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69

300άρισε ο Βαγγέλης Μαργαρίτης

Με την εμφάνισή του στον αγώνα της Πάτρας, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης συμπλήρωσε 300 συμμετοχές στην Basket League!

O 40χρονος φόργουορντ έγινε ο 54ος στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος που έφτασε σε 300 συμμετοχές. Ο πρώτος του αγώνας στη μεγάλη κατηγορία ήταν στις 10 Νοεμβρίου 2001, ως παίκτης του Ηρακλή στον αγώνα Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας-Ηρακλής 65-90.

Πριν από τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας των Τεμπών.