allstarbaskert.gr

Σε πέμπτο αγώνα την 1η Μαΐου θα μάθουμε την τέταρτη ομάδα του Final 4 της Βιτόρια, καθώς τη Μ.Παρασκευή στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα νίκησε με 82-72 την Εφές και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς συνήλθε από το προ δύο ημερών “στραπάτσο” με 34 πόντους διαφορά από την Εφές, ήταν σοβαρή και κυρίως είχε υπομονή στο παιχνίδι της.

Διότι η Εφές άρχισε πάλι τον αγώνα με υψηλά ποσοστά από τα 6.75μ., προηγήθηκε με 22-15 στο δεκάλεπτο κι έδειξε να συνεχίζει με φόρα από το Game 3.

Μόνο που αυτή τη φορά η Μπαρτσελόνα άφησε την Εφές να σκοράρει μόνο από μακριά.

allstarbaskert.grΗ ομάδα του Εργκίν Αταμάν πέτυχε όλα κι όλα εννέα δίποντα, οι ψηλοί της πέρασαν και δεν ακούμπησαν από το Game 4 και στην τρίτη περίοδο έγινε η μεγάλη διαφορά.

Με σκληρή άμυνα, η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 27-12 και ξέφυγε με 63-50.

Πολυφωνία στο σκοράρισμα, με αιχμή τον Κάιλ Κούριτς ο οποίος δεν είχε παίξει στα δύο πρώτα ματς της σειράς στην Πόλη, η Μπαρτσελόνα δεν διαπραγματεύτηκε το παιχνίδι!

Η front line της έκανε θραύση στο σκοράρισμα κι έφτασε δίχως άγχος στο τελικό 82-72 ανανεώνοντας το ραντεβού με την Εφές για την 1η Μαΐου στην Κωνσταντινούπολη.

allstarbaskert.grΤα δεκάλεπτα: 15-22, 36-38, 63-50, 82-72