Μπράουν - Τέιτουμ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι μπορούσε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως οι Μπόστον Σέλτικς ήταν αποφασισμένοι στο Game 2 της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής, επιβλήθηκαν με 109-86 των Μιλγουόκι Μπακς και ισοφάρισαν σε 1-1.

Οι Σέλτικς ήταν κυρίαρχοι στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς, αφού πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα και δεν το έχασαν ποτέ.

Ο Τζέιλεν Μπράουν (30π., 5ρ., 6ασ.) πέτυχε τους 17 από τους 30 πόντους του στο πρώτο δωδεκάλεπτο, ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 29 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Γκραντ Γουίλιαμς είχε 21 πόντους με 6/9 τρίποντα ερχόμενος από τον πάγκο!

Ο Αλ Χόρφορντ μέτρησε 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και ο Ρόμπερτ Γουίλιαμς 10 πόντους-5 ριμπάουντ.

Ο Μπράουν έφτασε τους 25 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Γιάννης είχε μόλις 5 και οι “Κέλτες” προηγήθηκαν με 65-40.

Ο “Greek Freak” ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 28 πόντους (5/9 βολές, 10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα, αλλά και 6 λάθη σε 37:44 λεπτά συμμετοχής.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ μέτρησε 19 πόντους με 7/20 σουτ, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ από 13 πόντους πέτυχαν οι Μπόμπι Πόρτις (8ρ.) και Πατ Κόνατον (6/7 σουτ).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε στα τελευταία δύο λεπτά, όταν όλα είχαν κριθεί.

Οι Μπακς μείωσαν στους 12 πόντους, όμως οι Σέλτικς ήταν ασταμάτητοι, αφού είχαν 20/43 τρίποντα έναντι μόλις 3/18 των “ελαφιών”!

Οι “Κέλτες” αγωνίστηκαν χωρίς τους Μάρκους Σμαρτ, Ντάνιελ Τάις και οι Μπακς χωρίς τους Κρις Μίντλετον (φάνηκε για πρώτη φορά η απουσία του) και Τζορτζ Χιλ.

Τα δύο επόμενα ματς θα γίνουν στην έδρα των Πρωταθλητών που έχουν πάρει το πλεονέκτημα έδρας από το break στο πρώτο παιχνίδι. Το Game 3 θα διεξαχθεί το βράδυ του Σαββάτου (7/5, 22:30).

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21, 65-40, 83-66, 109-86.

Τα highlights του αγώνα:

ΠροηγούμενοΧωρίς τον Μάρκους Σμαρτ οι Σέλτικς στον 2ο αγώνα με τους Μιλγουόκι Μπακς!
ΕπόμενοΉταν… Γιάννης Αντετοκούνμπο για ένα ημίχρονο (video)