Τέιτουμ

Σε ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, οι γηπεδούχοι Μπόστον Σέλτικς (20-21) λύγισαν με 101-98 τους Ιντιάνα Πέισερς (15-26).

Ο Τζέισον Τέιτουμ (24π., 12ρ.) έστειλε τον αγώνα στην παράταση με καλάθι 1.8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και μαζί με τους Τζέιλεν Μπράουν (26π., 15ρ.), Ρόμπερτ Γουίλιαμς (14π., 12ρ., 4κλεψ., 3κοψ.) οδήγησαν τους “Κέλτες” στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Τόρι Κρεγκ είχε με 19 πόντους, ο Λανς Στίβενσον πρόσθεσε 14 πόντους, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε ένα εκπληκτικό τριπλ-νταμπλ με 11 πόντους (3/12 σουτ), 23 ριμπάουντ(!) και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-17, 42-39, 68-60, 89-89 (κ.α.), 101-98 (παρ.)

Τα highlights της συναρπαστικής αναμέτρησης:

ΠροηγούμενοΠίστονς-Τζαζ 126-116: Έκπληξη με ρεκόρ καριέρας του Κάνινγκχαμ (vids)
ΕπόμενοNBA Top-10: Ο Μπρισέτ έκανε πόστερ τον Τέιτουμ (vid)