Ο Χρήστος Σερέλης δεν… κρύφτηκε μετά την ήττα της ομάδας του με 76-71 και το 2-2 του Περιστερίου επί του Παναθηναϊκού στην ημιτελική σειρά της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε φέτος τρεις φορές στην έδρα του Περιστερίου, γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες!

Η ημιτελική σειρά θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα που θα γίνει στο ΟΑΚΑ την προσεχή Τρίτη (30/5, 19:15).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου:

“Για να μην κάνουμε πολλές αναλύσεις, έχω να πω δυο πράγματα. Τα 18 λάθη είναι ένα τεράστιο νούμερο. Όπως επίσης και η μεγάλη μας αστοχία στα σουτ τριών πόντων. Έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για να μην έχουμε καθαρό στην επίθεση, σε μεγάλο βαθμό στο πρώτο ημίχρονο.

Και δώσαμε το δικαίωμα στο Περιστέρι να έχει διαφορά στο παιχνίδι και να προσπαθήσει να επικρατήσει μέχρι το τέλος. Η υπόλοιπη ανάλυση είναι για εμάς τους προπονητές ενόψει του τελευταίου αγώνα. Είναι ένα παιχνίδι δίχως αύριο το οποίο πάμε να κερδίσουμε για να περάσουμε στους τελικούς”.

Για το αν ήταν καθοριστικά τα δύο τελευταία λεπτά απάντησε: “Όχι, δεν νομίζω ότι ήταν καθοριστικά μόνο τα δύο τελευταία λεπτά. Όλο το παιχνίδι είναι σημαντικό. Κάναμε πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο, λάθη τα οποία θα μπορούσαμε να αποφύγουμε. Κολλήσαμε πολύ τη μπάλα στο α’ ημίχρονο, δεν είχαμε καθόλου καλή περιστροφή και επιλογές στην επίθεσή μας.

Και αυτό μας δημιούργησε νευρικότητα και γι’ αυτό είχαμε κολλήσει στην επίθεση. Λογικό να γίνουν και λάθη στο παιχνίδι αλλά εκτός από την προσπάθεια του Περιστερίου, εξαρτάται από εμάς από τον τρόπο που διαχειριζόμαστε κάποιες επιθέσεις και δεν κάνουμε την σωστή επιλογή πάσα που χρειάζεται για να ανοίξουμε την άμυνα του Περιστερίου και να σκοράρουμε πιο εύκολα”.

Για τις μεταπτώσεις του Παναθηναϊκού στα ημιτελικά τόνισε: “Η σειρά είναι ένα γενικό πρόσημο του Παναθηναϊκού όλη τη χρονιά. Είχε πολλά παιχνίδια που ήταν πολύ καλός, σε κάποια αμέσως επόμενα που δεν ήταν καλός. Η αλήθεια είναι ότι ψυχολογικά η ομάδα, όταν χάνει το μομέντουμ ενός αγώνα ή όταν δεν έχει κάποιες καλές επιλογές, αργεί να ξαναβρεί τον ρυθμό της και τα πατήματά της ώστε να βρει ψυχολογία μέσα από την άμυνά της.

Σε πολλά παιχνίδια συμβαίνει το ίδιο πράγμα. Και πριν έρθω εγώ και αφότου ήρθα. Αυτές οι αναλύσεις είναι για το τέλος, για όλη την ομάδα, για όλον τον οργανισμό”.

Τέλος, σε ερώτηση για το αν τον ανησυχεί που ο Παναθηναϊκός χάνει ενώ έχει πάρει τα ριμπάουντ, είπε: “Δεν με ανησυχεί αυτό. Το να παίρνεις τα ριμπάουντ δεν με ανησυχεί, ασχέτως εάν χάσαμε. Το να παίρνεις τα ριμπάουντ, υπάρχει διάθεση να παίξεις. Είναι ξεκάθαρο και πέραν της προσπάθειας που κάνει το Περιστέρι και την οποία δεν αμφισβητώ, θεωρώ ότι στην επίθεση κάναμε κακές επιλογές.

Κάναμε μια-δυο ντρίπλες παραπάνω, αργήσαμε να δώσουμε πάσα για ελεύθερο σουτ και όταν το κάναμε υπήρχε αστοχία λόγω της νευρικότητας”.