Τέλος στην περίοδο αστάθειας κι αβεβαιότητας φαίνεται πώς βάζει ο Ολυμπιακός και σηκώνει ξανά κεφάλι! Το βράδυ της Παρασκευής (15/11) νίκησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ με 83-74, με σοβαρό πρόσωπο για 40 λεπτά κι εκμεταλλευόμενος το βάθος στο ρόστερ του!

Ο Βασίλης Σπανούλης με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ ήταν οι “πυλώνες”, ο Μπράντον Πολ, ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Γουίλι Ριντ είχαν μεγάλη συνεισφορά κι η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα πήρε μια πολύτιμη, για πολλούς λόγους, νίκη!

Το ‘χε πει πριν από τον αγώνα ο Κεστούτις Κεμζούρα, πως το ζητούμενο είναι η διάρκεια στην προσπάθεια των παικτών του σε όλο το ματς και όχι αποσπασματικά!

Κι ήταν προφανές από την αρχή ότι το ‘χε δουλέψει και στις ομιλίες του, στους παίκτες, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν επίμονος, αποφασιστικός και έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου!

allstarbasket.grΑπέναντι σε μια ομάδα σαν τη Ζαλγκίρις, που αυτό είναι από τα χαρακτηριστικά του παιχνιδιού της, ο Ολυμπιακός στάθηκε από την αρχή καλά, ήταν επιθετικός, υπομονετικός και για αυτό ο αγώνας ήταν στον πόντο διαρκώς!

Ο Γιώργος Πρίντεζης έδωσε το προσπέρασμα στον Ολυμπιακό με 13-12 με 03:09 για το δεκάλεπτο με το πρώτο του καλάθι, με το οποίο προσπέρασε τους 3000 πόντους καριέρας στη Euroleague για να λήξει η περίοδος με 19-18.

Ο Κεμζούρα δεν φοβήθηκε το rotation, ακόμη κι ο Μπάλντγουιν έπαιξε, που θεωρητικά ήταν εκτός ομάδας μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα κι ο Ολυμπιακός επέδειξε πολυφωνία στο σκορ.

Ένα κακό διάστημα 90 δευτερολέπτων, έδωσε προσωρινά στη Ζαλγκίρις την ευκαιρία να τρέξει 8-0 σερί, με αιχμή τον Αυστραλό Τζοκ Λόντεϊλ (9π. σε 4,5 λεπτά στη β’ περίοδο).

Το 25-24 έγινε 25-31, αλλά με τον Σπανούλη, τον Πρίντεζη και τον Μιλουτίνοβ να ανεβάζει την απόδοσή του, ειδικά στην άμυνα, ο Ολυμπιακός επανήλθε για το 33-33.

Το ημίχρονο έληξε με 39-37 για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία είχε +5 επιθετικά ριμπάουντ από τον Ολυμπιακό, που σούταρε 1/9 τρίποντα! Αλλά είχε 75% (12/16) στα σουτ δύο πόντων που τον κράτησε μέσα στο ματς.

allstarbasket.grΤο σημαντικότερο μήνυμα όμως, ήταν πως ο Γουίλι Ριντ είχε καλά πατήματα και βοηθούσε ουσιαστικά, γεγονός που έγινε πιο εμφανές στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί όπου ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα για τα καλά.

Δεν ξέφυγε ποτέ με σημαντική διαφορά, όμως βρίσκοντας και μακρινά σουτ (5/9 τριπ.!), έδειξε να ελέγχει τη ροή του αγώνα. Συνέχισε δε να εναλλάσσει παίκτες και σχήματα και στη Γ’ περίοδο βρήκε σκορ από οκτώ διαφορετικούς παίκτες (!) και προηγήθηκε με 60-55 στα 30:00.

Το “νερό είχε μπει στο αυλάκι”, ο Ολυμπιακός πλέον έλεγχε το ριμπάουντ και με τα τρίποντα του Ρότσεστι και του Πολ, έφτασε στους 13 πόντους τη διαφορά, 74-61 με 5:15 για τη λήξη!

allstarbasket.grΗ μεγάλη του επιτυχία όμως, ήταν η άμυνα στους ψηλούς της Ζαλγκίρις.

Λόντεϊλ και ΛεΝτέι νικήθηκαν κατά κράτος από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως όσο ο αγώνας όδευε προς το φινάλε.  Για αυτό το λόγο δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά μέχρι το τέλος και λύγισε τη λιθουανική ομάδα που τον είχε νικήσει σε επτά από τους οκτώ τελευταίους αγώνες τους!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74