Εμπίντ

Με τον… μασκοφόρο Τζοέλ Εμπίντ να επιστρέφει την τελευταία στιγμή στη δράση, οι Φιλαδέλφια 76ερς επιβλήθηκαν με 99-79 των Μαϊάμι Χιτ και μείωσαν σε 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Ο Καμερουνέζος σέντερ, που λίγες ώρες πριν το τζάμπολ είχε τεθεί… εκτός Game 3, επέστρεψε και αγωνίστηκε με προστατευτική μάσκα! Μάλιστα, έπαιξε για 36:20 λεπτά και μέτρησε 18 πόντους (8/10 βολές, 5/12 δίποντα) και 11 ριμπάουντ!

Οι Σίξερς έπαιξαν τρομερή άμυνα, σούταραν 16/33 τρίποντα και με ένα επιμέρους 31-14 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, έδωσαν νέο ενδιαφέρον στη σειρά.

Ο Ντάνι Γκριν πέτυχε 21 πόντους με 7/9 τρίποντα, ο Ταϊρίς Μάξεϊ είχε 21 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο, 14π. στην τελευταία περίοδο!) με 5/6 τρίποντα και 6 ασίστ, ο Τζέιμς Χάρντεν μέτρησε 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ ο Τομπάιας Χάρις είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ!

Για τους Χιτ που είχαν 27/77 σουτ εντός παιδιάς (7/30 τρίποντα), ο Τζίμι Μπάτλερ προσπαθούσε μόνος του, έχοντας 33 πόντους (8/10 βολές, 11/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Τάιλερ Χίρο πρόσθεσε 14 πόντους με 5/15 σουτ, ενώ ο Κάιλ Λάουρι επέστρεψε στη δράση αλλά έμεινε άποντος έχοντας 0/4 σουτ…

Και το Game 4 θα διεξαχθεί στη Φιλαδέλφια τα ξημερώματα της Δευτέρας (9/5, 03:00).

Τα δωδεκάλεπτα: 21-17, 41-34, 68-65, 99-79.