Στην εμπειρία που αποκόμμισε η Εθνική μας από το σκληρό παιχνίδι των Δομινικανών, στάθηκε ο ομοσπονδιακός προπονητής, Θανάσης Σκουρτόπουλος έπειτα από τη νίκη της Ελλάδας με 87-75, το μεσημέρι της Δευτέρας (27/08).

Αναλυτικά όσα είπε ο Θανάσης Σκουρτόπουλος:

“Ήταν ένα καλό παιχνίδι για μας. Οι Δομινικανοί παίζουν σκληρά και επιχειρούν πολλά μακρινά σουτ. Περιμέναμε ένα δυνατό ματς, γιατί ξέρουμε τους παίκτες τους, παίζουν αρκετοί στην Ευρώπη και παίζουν πολύ επιθετικά.

Σήμερα έπαιξαν πιο επιθετικά από άλλες φορές, αλλά τώρα ξέρουμε πώς πρέπει να αντιδρούμε σε τέτοιες καταστάσεις. Θα το βρούμε μπροστά μας.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο συγκεντρωμένοι, αλλά στο δεύτερο παίξαμε πιο αποφασιστικά. Προσπαθήσαμε να κάνουμε πάλι ένα ροτέισον ώστε να μην παίξει κανένας πάνω από 20 λεπτά.

allstarbasket.grΣτο τελευταίο δεκάλεπτο πήγαμε πιο πολύ στοχευμένα παίζοντας με τον Γιάννη στο ‘5’ και πολλές αλλαγές στην άμυνα, κάτι που μας βοήθησε να κερδίσουμε. Περιμένουμε λίγο καλύτερη συνεργασία από τα γκαρντ, να διαβάσουμε το παιχνίδι λίγο πιο σωστά και να έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε.

Δεν είναι αυτοσκοπός η νίκη, αλλά να κερδίσουμε το χρόνο και να είμαστε έτοιμοι στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Τώρα έχουμε ένα ακόμη φιλικό μπροστά μας και μετά θα προετοιμαστούμε για το πρώτο παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου απέναντι στο Μαυροβούνιο. Ευχαριστούμε όλο τον κόσμο εδώ για την ατμόσφαιρα και τη φιλοξενία.

Ξέρω πως αγαπούν τον Γιάννη, αλλά αγαπούν και την Ελλάδα. Και οι Έλληνες αγαπούν την Κίνα. Ελπίζω σε όλα τα παιχνίδια που θα δώσουμε εδώ να έχουμε την ίδια υποστήριξη”.

Συνεχίζεται ο χαμός με Αντετοκούνμπο στην Κίνα (pics)