Σλούκας

Η άμυνα θα είναι, σύμφωνα με τον Κώστα Σλούκα, το “κλειδί” στην αυριανή (22/12, 21:00) αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ, για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague.

“Προσωπικά δεν μπορώ να το ξεχάσω”, είπε κατόπιν σχετικής ερώτησης για την ήττα στην Γαλλία από την Βιλερμπάν.

“Είναι μια νίκη που θεωρητικά είχαμε στο τσεπάκι μας, όμως, δεκαπέντε λεπτά ολιγωρίας μας στέρησαν τη νίκη, παρά το καλό μας παιχνίδι για 25 λεπτά. Είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουμε. Το λέμε από την αρχή της χρονιάς.

Βέβαια, γενικότερα υπάρχει η τάση να μας το κάνετε λίγο πιο δύσκολο, γιατί όπως γνωρίζετε θα χάσουμε κάποιες φορές. Ο τρόπος που χάνουμε είναι αυτός και πρέπει να το διορθώσουμε και να βελτιωθούμε για τη συνέχεια”.

Για το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα, τόνισε: “Είναι πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, γιατί ο αντίπαλός μας είναι σε πάρα πολύ καλό μομέντουμ. Παίζει εκπληκτική άμυνα, παίζει έξυπνα και για αυτό το λόγο έχει και το σερί νικών στα τελευταία ματς.

Θεωρώ πως αν είμαστε συγκεντρωμένοι στην άμυνα δεν θα έχουμε πρόβλημα. Και το λέω αυτό χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τον Ερυθρό Αστέρα, όμως, είμαστε επίσης σε πολύ καλή κατάσταση και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε”.

Τέλος, για το αν στο μυαλό του ίδιου και των συμπαικτών του υπάρχει ο αγώνας με τον Παναθηναϊκό, τόνισε: “Όλοι είμαστε προσηλωμένοι στο αυριανό παιχνίδι. Οι αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό έχουν πάντα μεγάλες ιδιαιτερότητες.

Από μόνη της αυτή η αναμέτρηση αποτελεί μια κατηγορία. Οπότε, πρώτα ο Θεός να κερδίσουμε το αυριανό ματς, θα το δούμε μετά…”.