Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο έπρεπε και έφυγε από τη Ρόδο με την όγδοη φετινή του νίκη σε εννέα αγώνες στη Betshop Basket League έπειτα από το 86-67 επί του Κολοσσού Ρόδου.

Η διαφορά ποιότητας ήταν δεδομένη οπότε αυτό που απέμενε ήταν η απόδειξη του βαθμού συγκέντρωσης μέσα στο παρκέ.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν υποτίμησε τον ουραγό, αντίπαλό της που είχε όλη κι όλη μια νίκη στο Πρωτάθλημα και παρά τις απουσίες των Βασίλη Σπανούλη-Γιώργου Πρίντεζη που έμειναν πίσω για να ξεκουραστούν, δεν αγχώθηκε ποτέ στο 40άλεπτο του Βενετόκλειου.

Με τον Άξελ Τουπάν να συνεχίζει ορεξάτος έπειτα από την εμφάνισή του με την Εφές, την Πέμπτη (13/12), τον Νίκολα Μιλουτίνοβ ανίκητο στη ρακέτα ο Ολυμπιακός είχε διαρκώς τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, απέναντι στον… υπό κατασκευή Κολοσσό Ρόδου του Κώστα Φλεβαράκη.

Ολυμπιακός

Με 22 πόντους μέσα από τη ρακέτα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 40-29 στο ημίχρονο κι ας μην είχε καλό μακρινό σουτ (1/6).

Ο Κολοσσός πάλεψε, δοκίμασε πράγματα για τα επόμενα ματς που θα χτυπήσει ώστε να διεκδικήσει την παραμονή του κι είχε ορισμένα καλά διαστήματα.

Μάλιστα κάποια στιγμή στις αρχές της τρίτης περιόδου, βρήκε κάποια ελεύθερα σουτ, μείωσε στους 6 (39-45, 42-28) αλλά τότε άρχισε ο καταιγισμός τριπόντων του Ολυμπιακού.

Ενώ είχε 1/7 τρίποντα στα πρώτα 23 λεπτά, ο Ολυμπιακός έκανε 4/4 συνεχόμενα και ξέφυγε με 60-46 στο δεκάλεπτο!

Η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της με 4:27 για το τέλος, όταν ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε το 73-56 για το +17 του Ολυμπιακού που στο ρελαντί, μέχρι το τέλος, έβγαλε μια καλή “προπόνηση” για τη δύσκολη εβδομάδα που έρχεται!

Με 1:18 για το τέλος, ο Ντέιβιντ Μπλατ έβαλε στον αγώνα και τον 17αχρονο έφηβο του Ολυμπιακού, Ανδρέα Τσουμάνη για το “βάπτισμα του πυρός”, μαζί με τον ΒασίληΤολιόπουλο. Ο δεύτερος μάλιστα έγραψε και τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα με το πρώτο του σουτ, 84-63 με 55 δεύτερα για το φινάλε!

Λίγο αργότερα με 24 δευτερόλεπτα για το τέλος, σκόραρε κι ο Τσουμάνης από πάσα του Βεζένκοφ για να γνωρίσει την αποθέωση από τους συμπαίκτες του!

Ο Ολυμπιακός την Τρίτη παίζει με την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας και την Πέμπτη εντός με την Γκραν Κανάρια στην διπλή αγωνιστική εβδομάδα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 29-40, 46-60, 67-86

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Γκιμπς 5 (1/10 τριπ.), Μπράουνινγκ 13 (1), Πίνκστον 10 (1), Δημακός 3 (1), Τσούπκοβιτς 13 (2), Ντιγκς 10 (1), Μπιλής, Αγγελάκος, Γεωργάκης , Μαυροειδής 13 (11 ριμπ.), Παπαδάκης, Μιροσάβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς Γκος 16 (2), Τολιόπουλος 2, Τουπάν 10, Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 14, Στρέλνιεκς 8 (1), Βεζένκοφ 10 (2), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 4, Τσουμάνης 2, Μπόγρης, ΛεΝτέι 11.