Εκπληκτικό χαρακτήρισε ο Βασίλης Σπανούλης το παιχνίδι που έπαιξε η ομάδα του, με εξαίρεση την Α’ περίοδο, στη νίκη με 81-64 που έκανε το Περιστέρι bwin επί του ΠΑΟΚ mateco.

Ο προπονητής του Περιστερίου δήλωσε έπειτα από τον αγώνα της Τετάρτης:

“Μια ομάδα μπορεί να είναι άστοχη παρά την καλή κυκλοφορία, πιστεύω οδηγήσαμε τον ΠΑΟΚ σε πολλά μαρκαρισμένα τρίποντα.

Παίξαμε εξαιρετικά στην άμυνα για πολύ μεγάλο διάστημα, εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο, είχαμε καλή συγκέντρωση κάναμε ένα επληκτικό παιχνίδι έπειτα από την πρώτη περίοδο και τώρα πάμε, έχουμε το επόμενο παιχνίδι στην Αθήνα”.

Για το 5/5 επί του ΠΑΟΚ, ο Σπανούλης είπε:

“Δεν τα κοιτάμε αυτά. Εμείς θέλουμε μέσα από τους αγώνες μας να παίρνουμε νίκες με τις καλές μας εμφανίσεις.

Πραγματικά, θέλουμε να τερματίσουμε στην τρίτη θέση, είναι ο μεγάλος στόχος από την αρχή της χρονιάς.

Είμαστε σε πολύ καλή κατάσταση για να παίξουμε ένα ακόμα παιχνίδι. Οι παίκτες μου έχουν μεγάλο κίνητρο, συνεχίζουν να δουλεύουν πολύ καλά κι εγώ απαιτώ, μάξιμουμ συγκέντρωση.

Παλέψαμε πολύ σκληρά για να φτάσουμε εδώ, φτάσαμε πέμπτο παιχνίδι στα ημιτελικά.

Είμαστε μία πολύ σταθερή ομάδα και δεν έχουμε κάνει καν δύο ήττες συνεχόμενες. Αυτό θέλουμε να το κρατήσουμε ως το τέλος της χρονιάς”.