Αρμάνι

Η Αρμάνι Mιλάνο πήρε μία σπουδαία νίκη στην Ιταλία επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 87-83, το βράδυ της Πέμπτης (21/02) για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μία σημαντική νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 87-83, με τον ηγέτη της, Μάικ Τζέιμς να σταματά στους 19 πόντους και να δείχνει την απαιτούμενη συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν η Μακάμπι πέρασε μπροστά με 71-70 και με ένα πολύ καλό κλείσιμο να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα και να ξεπερνά τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία της Euroleague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεκίνησε καλύτερα από την Αρμάνι Μιλάνο και κατάφερε να προηγηθεί με δύο πόντους (22-20) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια θύμισε roller coaster, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και να μην αφήνει η μία την άλλη να πάρει κάποια διαφορά ασφαλείας.

Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 47-47 και με τους… “λογαριασμούς” ανοιχτούς για το δεύτερο μισό του αγώνα.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι κατάφερε να πάρει τον “αέρα” της Μακάμπι και μπόρεσε να προηγηθεί ακόμα και με επτά πόντους (60-53), αλλά η “ομάδα του λαού” αντέδρασε και μείωσε στη λήξη της τρίτης περιόδου σε 64-62.

Η Αρμάνι συνέχισε να παίζει πολύ ωραίο μπάσκετ και με τον ηγέτη της, Μάικ Τζέιμς (19 πόντοι) να είναι σε μεγάλα κέφια κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε την έκπληξη και πέρασε μπροστά στο σκορ με 71-70, με τον Μίκαελ Ρολ (16 πόντοι) να είναι ο αφανής ήρωας καθώς πέτυχε 8 πόντους στην τελευταία περίοδο και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του για να πάρει τη νίκη.

Ωστόσο, οι Ιταλοί δεν τα παράτησαν και πήραν εκ νέου τα ηνία του αγώνα και ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στο +9 (82-73), τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.

Τελικά, η Αρμάνι πήρε τη νίκη με 87-83 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ και ανέβηκε στο 12-11 φτάνοντας τον Ολυμπιακό και ξεπερνώντας τον, λόγω της νίκης της στο ΣΕΦ, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποχώρησε στο 10-13 και απομακρύνθηκε σημαντικά από τα playoff.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 47-47, 64-62, 87-83