Μπλακ
Ο κορυφαίος του αγώνα, Ταρίκ Μπλακ, με τον Ντζέντοβιτς

Μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, στην προσπάθειά της να προκριθεί στα playoffs της Euroleague, πέτυχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ (12-13) του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία λύγισε με σκορ 77-70 την Μπάγερν Μονάχου (12-13) και την έπιασε στη βαθμολογία, έχοντας την ισοβαθμία με το μέρος της!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό (17-18) και όλα έδειχναν ότι θα είχαμε ντέρμπι μέχρι τέλους, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν ακόμα πιο νευρικές και άστοχες (22-25 στο 15′), για να φτάσουμε στο 31-33 της ανάπαυλας, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο.

Η Μπάγερν τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 3/10 τρίποντα και η Μακάμπι με 3/14…

Γουίλμπεκιν
Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια, έτρεξαν ένα σερί 0-8 για το 31-41 και σταθεροποίησαν μια διψήφια διαφορά πόντων (42-54 στο 28′), για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 47-58. Κορυφαίος σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ταρίκ Μπλακ, ο οποίος κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια.

Μπαρτέλ
Ο Ντανίλο Μπαρτέλ

Στα μέσα της τελευταίας περιόδου η Μπάγερν μείωσε σε 63-65 (36′) με ένα τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς και βολές του Ντέρικ Γουίλιαμς και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως η Μακάμπι απάντησε αμέσως με ένα γρήγορο σερί 6-0 και επανέφερε τη διαφορά στο +8 (63-71) 3’20” πριν το τέλος.

Οι Βαυαροί δεν τα παράτησαν και έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια (70-74 στο 39′), όμως ένα επιθετικό ριμπάουντ του MVP του αγώνα Ταρίκ Μπλακ (14π., 7ρ.) και ένα τρίποντο του Ρολ έκριναν το ματς και διαμόρφωσαν το τελικό 70-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 31-33, 47-58, 70-77