Βίρτους

Την έβδομη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο ιταλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Βίρτους Μπολόνια, καθώς επικράτησε 71-64 εκτός έδρας της Τρέντο.

Η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ (23/11, 21:00) δέχθηκε μόλις 27 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+17).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Βίρτους έφτασε δύο φορές ως το +19, όμως, το 43-60 μετατράπηκε σε 54-60 και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να παραμείνουν στη διεκδίκηση ως το τέλος, αλλά μέχρι εκεί. Επί της ουσίας, η πρωτοπόρος της βαθμολογίας δεν απειλήθηκε στο φινάλε.

Κορυφαίοι των νικητών οι Νίκο Μάνιον (15π.) και Αϊζάια Κορντινιέ (13π.), ενώ από πλευράς Τρέντο, ο Ντρου Κρόφορντ σημείωσε 17 πόντους και ο Ντάριον Άτκινς άλλους 15 (συν 7 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-44, 45-60, 64-71