ΑΕΚ-Περιστέρι

Έπειτα από ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, το Περιστέρι επικράτησε 113-99 της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας.

Μάρκους Ντένμον (26π.-4ασ.) και Σιλβέν Φρανσίσκο (22π.-6ασ.) έκαναν τα περισσότερα για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, οι Ίαν Χάμερ (16π.-6ρ.) και Λεωνίδας Κασελάκης (14π.) ήταν εξαιρετικοί στη β’ παράταση, double-double πέτυχε ο Μίρο Μπίλαν με 12π.-12ρ. προτού βγει με 5 φάουλ, ενώ ο Δημήτρης Μωραΐτης προσέφερε στο δημιουργικό σκέλος (6ασ.).

Από πλευράς ΑΕΚ, ο Κένι Γουίλιαμς είχε 27π.-5ρ., ο Μπρίντον Λεμάρ 20π.-8ρ.-5ασ., ο Ακίλ Μίτσελ 16π.-10ρ. κι ο Βλάντο Γιάνκοβιτς 11π.

Το 2-0 του Περιστερίου στα προημιτελικά επιτεύχθηκε με 57% στο δίποντο, 34% στο τρίποντο, 30/39 βολές, 11 περισσότερα ριμπάουντ (52-41), ίδιες ασίστ (20), ένα παραπάνω κλέψιμο (6-5) και 3 παραπάνω λάθη (15-12).

Η ΑΕΚ ήταν κατώτερη στο δίποντο (44%), ισάξια στο τρίποντο (36%), ενώ πήρε 10 λιγότερους πόντους από τη γραμμή των βολών (20-25). Αν ο Μίτσελ είχε 2/2 βολές στο τέλος της α’ παράτασης, η “Ένωση” θα προκρινόταν. Αλλά με τα “αν” δεν γράφεται ιστορία…

Με σερί 9-0 το Περιστέρι πήρε άμεσα προβάδισμα 7 πόντων (2-9), προτού απαντήσουν με τρίποντα οι Γιάνκοβιτς και Λεμάρ.

Η ΑΕΚ ισορρόπησε την κατάσταση, πάτησε το γκάζι και μετέτρεψε το 11-15 σε 25-16, ενώ το α’ δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-18.

Στα τελευταία 05:22 το Περιστέρι έβαλε μόνο ένα καλάθι εντός πεδιάς, διά χειρός Μωραΐτη στα 58”, επομένως ο Βασίλης Σπανούλης έπρεπε να σηκώσει μανίκια.

Στα πρώτα λεπτά του β’ δεκαλέπτου, η ΑΕΚ είχε τα ηνία (32-25), αλλά τότε άρχισαν να αφυπνίζονται για τα καλά οι φιλοξενούμενοι.

Στα 04:17 ο Λεμάρ έγραψε το 39-37 με τρίποντο. Αυτό ήταν. Το Περιστέρι πέτυχε σερί 16-0 και δεν ξαναδέχθηκε εντός πεδιάς καλάθι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ηλία Καντζούρη να αγχωθεί, αφού το επιμέρους 14-36 έδινε σαφές αβαντάζ στον αντίπαλο, ο οποίος είχε ήδη και μια νίκη στο σακούλι.

Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην επίθεση, σημειώνοντας ξανά 27 πόντους (όπως στο α’ δεκάλεπτο), αλλά και οι φιλοξενούμενοι είχαν τρόπους για να σκοράρουν και να κρατούν τα ηνία.

Με το σκορ στο 79-85 και το ρολόι στο 02:01, ο Αϊζάια Μάιλς αποβλήθηκε (δόθηκε και τεχνική ποινή). Η “Ένωση” διατηρήθηκε ζωντανή χάρη στον Λεμάρ, ο οποίος στο 01:08 είχε 2/2 βολές και στα 53,2” έγραψε το 85-86 με μακρινό δίποντο. Στο ενδιάμεσο, ο Γιάνκοβιτς έδωσε τάπα στον Μωραΐτη.

Στα 35,7” ο Ντένμον είχε 1/2 βολές, ενώ μέχρι τότε μετρούσε 7/7, γράφοντας το 85-87, στα 15,5” ο Δημήτρης Φλιώνης ισοφάρισε με δύσκολο αριστερό λέι-απ και στο τέλος ο Φρανσίσκο είχε μια πολύ άστοχη προσπάθεια, με συνέπεια το παιχνίδι να πάει στην παράταση.

Χάρη σε βολή του Μίτσελ, η ΑΕΚ προηγήθηκε για πρώτη φορά από το 39-37 της β’ περιόδου. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές και ο αγώνας πήρε άγρια ομορφιά. Μακρινό τρίποντο ο Φρανσίσκο για το 92-94; Άμεση απάντηση ο Γουίλιαμς για το 95-94!

Στο μεταξύ η παράταση όδευε προς το τέλος. Στα 37,8” ο Ντένμον έγραψε το 95-96 με μακρινό δίποντο κι αμέσως μετά έκλεψε την μπάλα από τον Λεμάρ. Ο Λεμάρ, όμως, εξιλεώθηκε άμεσα, κόβοντας τον Ντένμον και η “Ένωση” είχε ακόμα μια ευκαιρία.

Στα 4,2” ο Μίτσελ αστόχησε κάτω από το καλάθι, όμως, πήγε στη γραμμή των βολών λόγω φάουλ του Χάμερ, με το σκορ στο 95-96. Η πρώτη χάθηκε, η δεύτερη μπήκε. Ο Φρανσίσκο πήρε την τελευταία προσπάθεια, η μπάλα βρήκε στεφάνι και… δεύτερη παράταση.

Κασελάκης και Χάμερ συνεργάστηκαν ιδανικά για το 99-104, επομένως το Περιστέρι απέκτησε το μομέντουμ. Εν συνεχεία, ο Χάμερ έγραψε το 99-106 κι ο Μίτσελ κάρφωσε στο στεφάνι μπροστά στον Χουγκάζ. Η πλάστιγγα είχε πια γείρει για τα καλά προς την ομάδα του Σπανούλη. Το 99-108 από τον Κασελάκη στο 01:10, έριξε τίτλους τέλους σε ένα απίστευτο παιχνίδι που κράτησε για 2,5 ώρες.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87, 96-96 α’ παρ., 99-113 β’ παρ.