Σαραγόσα

Η Σαραγόσα πανηγύρισε μία ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs του ισπανικού πρωταθλήματος, καθώς νίκησε την Μπασκόνια με 76-69 το μεσημέρι της Κυριακής (2/6) και “σκούπισε” την προημιτελική σειρά με 2-0 νίκες.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή του αγώνα έδειξαν τις διαθέσεις με τις οποίες μπήκαν στο παρκέ του “Pabellón Principe Felipe”. Η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τη Σαραγόσα να προηγείται με 26-9 και την Μπασκόνια να ψάχνει τα πατήματά της.

Η συνέχεια ωστόσο ήθελε τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και μέσα σε δύο περιόδους να σημειώνουν 46 πόντους και να δέχονται μόλις 23!

Βέβαια, η Σαραγόσα δεν τα παράτησε και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω ακόμα και με 9 πόντους (49-58) βρήκε το σθένος να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο, και με το σκορ πολύ κοντά, ο Γκρέιντζερ, ο οποίος έφτασε τις 300 συμμετοχές στη Liga Endesa, έχασε ένα πάρα πολύ σημαντικό ζευγάρι ελευθέρων βολών.

Ωστόσο, αυτό δεν ήταν η μοναδική αιτία που έχασε η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, καθώς ήταν γενικά πολύ άστοχη (26/62 εντός παιδιάς, 8/20 βολές). Επίσης, στοίχισε και το γεγονός ότι οι Σενγκέλια, Πουαριέ και Φόιγκτμαν αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ.

Στα τελευταία λεπτά η Σαραγόσα πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και κράτησε το υπέρ της προβάδισμα για να φτάσει σε μία ιστορική νίκη-πρόκριση.

Κορυφαίος για την Σαραγόσα ήταν ο άλλοτε παίκτης του ΚΑΟΔ, Νεμάνια Ράντοβιτς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν Χαβιέρ Τζουστίθ με 14 πόντους και 5 “σκουπίδια”.

Για την Μπασκόνια πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 14 πόντους (5ρ., 4ασ.), ενώ από κοντά ήταν και ο Τόρνικε Σενγκέλια με 12 πόντους.

Πλέον, η Σαραγόσα περιμένει στα ημιτελικά το νικητή του ζευγαριού ΜπαρτσελόναΜπανταλόνα, με τη σειρά να βρίσκεται στο 1-0 υπέρ της ομάδας του Σβέτισλαβ Πέσιτς. Το Game 2 διεξάγεται απόψε (20:00, COSMOTE SPORT 6HD) στην έδρα της Μπανταλόνα.