Με την άμυνά της να κάνει όλη τη δουλειά και μάλιστα από το πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 76-65 την Παρασκευή (20/11) στη 10η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους παρέμεινε πρώτη στη βαθμολογία της Euroleague, με ρεκόρ 8-1, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας που ερχόταν από νίκη στο Μιλάνο, έπεσε στο 4-6.

Ο Νίκολα Μίροτιτς πέτυχε 23 πόντους με 9/10 βολές και 6/7 σουτ (2/3 τρίποντα), ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 10 πόντους, 8 ασίστ.

Ο Πιέρ Οριόλα πρόσθεσε 12 πόντους για την Μπαρτσελόνα, η οποία προηγήθηκε με 19-6 στο δεκάλεπτο και με 39-22 στο ημίχρονο!

Τα 4/15 τρίποντα δεν ήταν πρόβλημα για τους Καταλανούς, που κράτησαν χαμηλά το σκορ των Σέρβων.

Ο Ερυθρός Αστέρας σούταρε 23/56, τα 6/21 για τρεις πόντους και μόνο ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων με 12.

Μόνο τα λάθη (16) αποτέλεσαν σημείο προβληματισμού για την Μπαρτσελόνα, αλλά για το… μέλλον και όχι για τον αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα που είχε κριθεί από το πρώτο 20άλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 39-22, 61-44, 76-65