Αυτή τη φορά οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν είχαν περιθώρια για… νωθρές εμφανίσεις έπειτα από το “καμπανάκι” του πρώτου αγώνα. Το κατάλαβαν, και νίκησαν την Κύμη με 88-67 για να περάσουν με 2-0 στη β’ φάση των play offs.

Η Κύμη το πάλεψε, ήταν ανταγωνιστική για περίπου 25 λεπτά, αλλά στον πρώτο αγώνα στο ΣΕΦ… είχε δώσει πολύ μεγάλο κίνητρο στον Ολυμπιακό.

Αυτή τη φορά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έπαιξαν με τη φωτιά. Και μόλις η ομάδα του Καστρίτη προσπέρασε 42-41 στο 22.07, αποφάσισαν να τελειώνουν.

Προηγήθηκαν με 70-49 στο δεκάλεπτο, έφτασαν έως το +27 (86-59) πριν τελειώσει ο πρώτος εντός έδρας αγώνας στην ιστορία της Κύμης σε play offs με 88-67.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 4/4 τρίποντα (16π.), ο ΜακΛιν πρόσθεσε 12 κι ο Μάντζαρης 13.

Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε μεγάλο μέρος της δουλειάς αφού η τριάδα ΜακΦάντεν-Σμιθ-Τζόουνς είχε 10/34 σουτ για την Κύμη. Όλοι οι υπόλοιποι παίκτες των γηπεδούχων σούταραν με 50%, 13/26!

www.allstarbasket.grΉταν ο τελευταίος αγώνας στη μακρά καριέρα του Νίκου Μπάρλου. Ο Πατρινός φόργουορντ τιμήθηκε από τη διοίκηση της Κύμης για την προσφορά του στο μπάσκετ!

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στη β’ φάση των play offs τον νικητή της σειράς, Προμηθέας Πάτρας-Λαύριο.