Τον τίτλο της Αδριατικής Λίγκας κατέκτησε ο Ερυθρός Αστέρας του Μίλαν Τόμιτς που επιστρέφει στη Εuroleague αφού ισοπέδωσε την Μπούντουτσνοστ με 97-54 στον πέμπτο τελικό, το βράδυ της Μ.Δευτέρας (22/4).

Ο νόμος της έδρας έστεψε τον νέο Πρωταθλητή στην Αδριατική Λίγκα, καθώς και ο πέμπτος τελικός κατέληξε υπέρ του γηπεδούχου, που αυτή τη φορά ήταν ο Ερυθρός Αστέρας.

Ενδεχομένως και επηρεασμένοι από όσα έγιναν πριν από την έναρξη του αγώνα, που είχαν ως αποτέλεσμα να αρχίσει με μια ώρα καθυστέρηση, οι παίκτες της Μπούντουτσνοστ ήταν αδύνατον να ακολουθήσουν τους Σέρβους που έκαναν πάρτι στο παρκέ.

allstarbasket.grΚι έπειτα από το εύθραυστο 18-13 της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έκανε 29-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο για να φτάσει στο απίθανο 47-21 του ημιχρόνου!

Διάστημα στο οποίο οι μεν γηπεδούχοι είχαν 16/27 σουτ και οι δε φιλοξενούμενοι 7/33!

Η διαφορά έφτασε σε δυσθεώρητα επίπεδα στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο, με τον Αστέρα να φτάνει στην τρίτη περίοδο σε double score, 74-37 χάρη κυρίως στον Κέι Σι Ρίβερς (21π.) αλλά και τον Σίμανιτς.

Ο Στράτος Περπέρογλου, δεν αγωνίστηκε λόγω του τραυματισμού του, ωστόσο, ήταν από τους καθοριστικούς παίκτες στην πορεία του Ερυθρού Αστέρα προς τον τίτλο.

Δείτε τις δύο απίθανες φάσεις του Σίμανιτς που κόβει στην άμυνα και στο transition καρφώνει!

Κανένας παίκτης της Μπούντουτσνοστ δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων!