Αναντολού Εφές

Η Αναντολού Εφές ήταν η μεγάλη νικήτρια του τουρνουά στο Ζαντάρ, καθώς επιβλήθηκε της Άλμπα Βερολίνου στον τελικό με 92-74.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Εφές να είναι μπροστά με 11 πόντους (25-14) και η συνέχεια βρήκε την τουρκική ομάδα να πατάει γκάζει και να μην κοιτά ποτέ πίσω της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα εκτόξευσε την απόδοσή της και μπόρεσε να ανεβάσει την υπέρ της διαφορά ακόμα και στο +15 (49-34) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μπαίνοντας στο δεύτερο μισό του αγώνα με την ίδια όρεξη και ενέργεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εφές δεν γνώρισε αντίσταση από την Άλμπα Βερολίνου, στέλνοντας τη διαφορά στο +17 (69-52) και η τέταρτη περίοδος πήρε τη μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα.

Εκεί η Εφές ολοκλήρωσε την υπόθεση νίκη (92-74), έχοντας για κορυφαίο τον Ροντρίγκ Μπομπουά (18 π.), ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Τίμπορ Πλάις (18 π.).

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 49-34, 69-52, 92-74