Μπούντουτσνοστ

Η Μπούντουτσνοστ πήρε μία τεράστια νίκη επί της Νταρουσάφακα, με 75-74 το βράδυ της Παρασκευής (11/01), για τη 18η αγωνιστική της Euroleague, με τον Νόρις Κόουλ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Στο ντέρμπι των ουραγών, Μπούντουτσνοστ και Νταρουσάφακα, μας χάρισαν έναν αγώνα με πολύ ένταση και σασπένς. Ήδη από την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έμειναν πολύ κοντά στο σκορ και δεν επέτρεψε η μία στην άλλη να ξεφύγει. Έτσι, τα πρώτα δέκα αγωνιστικά λεπτά έφυγαν με τους γηπεδούχους να έχουν πάρει βραχεία κεφαλή στο σκορ (16-14).

Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, με την ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ να παίζει πολύ ωραίο μπάσκετ και να έχει δυναμώσει σημαντικά την άμυνά της. Μπορεί η Μπούντουτσνοστ να βρέθηκε μπροστά με τέσσερις πόντους (34-30), αλλά η Νταρουσάφακα έκανε ένα επιμέρους 12-2 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +6 (42-36).

Αρνητικός στο πρώτο μέρος για την Μπούντουτσνοστ ήταν ο Έντγουιν Τζάκσον, ο οποίος σημείωσε μόλις 3 πόντους, αλλά και ο Νόρις Κόουλ δεν εντυπωσίασε στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα.

Στην επανάληψη οι ρόλοι άλλαξαν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να αποδώσουν καλύτερο μπάσκετ στο παρκέ. Καταλυτικός ήταν ο ρόλος του Έντγουιν Τζάκσον, ο οποίος σημείωσε 7 πόντους στην τρίτη περίοδο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στη λήξη του δεκάλεπτου με 58-53.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο, ο αγώνας πήρε μία φοβερή τροπή και έγινε… “ροντέο” με την Μπούντουτσνοστ να έχει το προβάδισμα σχεδόν για όλη τη διάρκεια της περιόδου. Με 2:43 να μένουν για τη λήξη του αγώνα η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα προηγούνταν με 6 πόντους (72-66) και έδειχνε ικανή να τελειώσει την υπόθεση νίκη.

Ωστόσο, με δική της αντεπίθεση, η Νταρουσάφακα μείωσε αρχικά και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα, με 13 δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι, καθώς ο Καρτάλ Όζμιζρακ ευστόχησε σε 2 ελεύθερες βολές.

Με την μπάλα στα χέρια των Μαυροβούνιων, η Νταρουσάφακα προσπάθησε να παίξει όσο πιο καλή άμυνα μπορούσε αλλά ο Νόρις Κόουλ βρήκε τον απαραίτητο χώρο και σκόραρε για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (75-74), με 4 δευτερόλεπτα να μένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκδηλώσουν την τελευταία τους επίθεση, με την μπάλα να μένει στα χέρια του Τόνι Ντάγκλας και την Μπούντουτσνοστ να παίρνει τη νίκη με 75-74.

Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-14, ενώ η Νταρουσάφακα έμεινε κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-16.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-42, 58-53, 75-74