Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 73-68 στην παράταση επί του Χολαργού, στο “Αντώνης Τρίτσης”, το απόγευμα της Κυριακής (20/01), για τη 14η αγωνιστική της Basket League.

Με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να σημειώνει τους πέντε τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού στην κανονική διάρκεια του αγώνα και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση (61-61) και τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να πραγματοποιεί “κολοσσιαία” εμφάνιση με 21 πόντους (9/13 δίποντα), 17 ριμπάουντ (9-8!), τρεις ασίστ, τρία κλεψίματα και δύο μπλοκ, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ νίκησε πρώτα από όλα τον κακό της εαυτό (4/33 τρίποντα!) και μετά τους μαχητικούς νοεφώτιστους που κέρδισαν τις εντυπώσεις στο 40άλεπτο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες τόσο στα σουτ δύο πόντων όσο και στα τρίποντα, ο Ολυμπιακός πήρε βραχεία κεφαλή στο τέλος της περιόδου, με δύο πόντους (11-9).

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με τους φιλοξενούμενους να έχουν… “σπάσει” τη στεφάνη του Χολαργού και τους γηπεδούχους να δείχνουν πιο συγκεντρωμένοι στον αγώνα.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους (22-17), στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός πήρε για λίγο τα ηνία του αγώνα (26-24) για να κλείσει ο Χολαργός το ημίχρονο με σερί 5-0 (29-26).

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήγε στα αποδυτήρια με 0/16 τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα και έψαξε έναν τρόπο να αντιδράσει στην επανάληωη.

Αυτό δεν έγινε σε καμία περίπτωση στην τρίτη περίοδο, καθώς ο Χολαργός ήταν πολύ καλύτερος από τους φιλοξενούμενους. Έτσι, το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (47-37), με σουτ του Γκάρι Τάλτον ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεκάλεπτου.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στους έξι (47-41) στο τέλος της περιόδου και μεγάλωσε το σερί του με 6-0 μειώνοντας στους τέσσερις (47-43) στην έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου.

Ο Χολαργός προσπάθησε να διατηρήσει το προβάδισμά του, αλλά ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και πλησίασε αρκετά και με το σκορ στο 59-56, ο Γιάνις Στρέλνιεκς σημείωσε ένα καλάθι παίρνοντας και το φάουλ για να ισοφαρίσει στο 59-59.

Ο Λετονός σουτέρ του Ολυμπιακού σημείωσε και το επόμενο καλάθι της ομάδας του και με πέντε δικούς του πόντους έβαλε μπροστά τους “ερυθρόλευκους” με 61-59.

Με 6.1 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του αγώνα, ο Ζερμέιν Λοβ σημείωσε ένα ανάποδο λέι απ για να στείλει ουσιαστικά το παιχνίδι στην παράταση, καθώς το τελευταίο σουτ του Στρέλνιεκς δεν βρήκε στόχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η κούραση για τον Χολαργό ήταν εμφανής και ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 73-68.

Ο Χολαργός, ο οποίος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν κυρίαρχος, υποχώρησε στο 7-7 παραμένοντας στην οκτάδα. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε το δικό του ρεκόρ στο 13-1 και παρέμεινε στην κορυφή της Basket League, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει δύο αγώνες λιγότερους και παίζει τη Δευτέρα (21/01) με τον Ήφαιστο στη Λήμνο.

Τα δεκάλεπτα: 9-11, 29-26, 47-41, 61-61 (κ.α.), 68-73 (παρ.)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 6, Οκερεαφόρ, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 9 (3), Σπυριδωνίδης, Κώττας 1, Λαβ 14, Χόκινς 15 (1), Σκουλίδας 3 (1), Γιάνκοβιτς 12, Τάλτον 8, Ραλλάτος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ 15, Μπόγρης, Παπανικολάου 10 (2/3 τριπ.), Στρέλνιεκς 11, Αγραβάνης, Σπανούλης 6 (1/8 τριπ., 6 ασίστ), Μάντζαρης, Τουπάν 3 (1), Τίμα 2, ΛεΝτέι, Μιλουτίνοβ 21 (17 ριμπάουντ), Πρίντεζης 5.