Η ΑΕΚ χρειάστηκε την πεντάλεπτη παράταση για να λυγίσει τον Πανιώνιο με 93-88 στον πρώτο προημιτελικό του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ και να προκριθεί στα ημιτελικά.

Μολονότι ομάδα Β’ Εθνικής, οι “κυανέρυθροι” ήταν για 44 λεπτά κοντά στο “θαύμα”, με προβάδισμα σε μεγάλο μέρος του αγώνα και με τον 38χρονο Δημήτρη Βεργίνη, τον 37χρονο Αντώνη Μάντζαρη και τον Γιάννη Σαχπατζίδη να βάζουν δύσκολα στην ΑΕΚ.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη λυτρώθηκε στο τέλος, πρώτα από το σερί του Κάμερον ΜακΓκριφ στην κανονική διάρκεια και στο τέλος, με την άμυνά της -που κράτησε άποντο τον Βεργίνη των 29 πόντων στα πρώτα 30 λεπτά) και τις τέσσερις βολές του Στρέλνιεκς για το τελικό 93-88.

Πλέον, στον ημιτελικό της Παρασκευής η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Περιστέρι-ΠΑΟΚ.

Ο Πανιώνιος έκλεψε την παράσταση με την εκκίνηση της αναμέτρησης. Με γρήγορες επιστροφές, καλή άμυνα, κυρίως χώρου και μυαλωμένες επιθέσεις έβαλε πολύ καλές βάσεις για να σταθεί καλά απέναντι στην πολύ πιο ισχυρή ΑΕΚ.

Ο Δημήτρης Βεργίνης με τον Γιάννη Σαχπατζίδη έπαιρναν την πλειονότητα των επιθέσεων, με καλά ποσοστά, κι η ομάδα της Νέας Σμύρνης, πήρε σταθερό προβάδισμα.

Δείτε μια όμορφη προσπάθεια του Βεργίνη:

Η ΑΕΚ έβγαλε μεγάλη νευρικότητα, δεν χτύπησε με ταχύτητα, ελάχιστα πόνταρε στην ξεκάθαρη διαφορά ποιότητας των παικτών της, έχανε τα ριμπάουντ και με παθητική άμυνα, άφησε τον Πανιώνιο να χτίζει διαφορά και κυρίως, αυτοπεποίθηση.

Για αυτό η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου έφτασε στο +10, 26-16, πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 28-21, με 13 πόντους, ήδη, από τον Βεργίνη.

Ο Παπαδάκης έδωσε λίγο νεύρο στην ομάδα του Καντζούρη, με τα τρίποντά του, η ΑΕΚ έκανε 10-0 για να προσπεράσει 35-34, αλλά ούτε εκεί έμελλε να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Ο Πανιώνιος έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ 46-44, με 21 πόντους από τον Δημήτρη Βεργίνη που είχε 8/8 βολές, 2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα.

allstarbasket.grΟ Βασίλης Ξανθόπουλος προσπάθησε να βάλει μια τάξη και λογική, στο επιθετικό παιχνίδι της ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο.

Ακόμα και με προσωπικούς του πόντους, ο πολύπειρος γκαρντ, έδωσε στην ΑΕΚ αυτό που χρειάστηκε για να πάρει το προβάδισμα, 57-53 και 60-55 με 3:50 για τα 30′.

Δείτε ένα εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα του Ακίλ Μίτσελ:

Λίγο νωρίτερα, με 6:15 για την τρίτη περίοδο, η ομάδα του Καντζούρη έχασε τον Ακίλ Μίτσελ που έπεσε στο παρκέ με έντονο πόνο στο δεξιό του πόδι.

Σαχπατζίδης και Αντώνης Μάντζαρης κράτησαν “όρθιο” τον Πανιώνιο στο προσπέρασμα της ΑΕΚ, με την προσπάθειά τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με 8-0 σερί, ο Πανιώνιος έφυγε πάλι με +3, 63-60 και με βολές του Βεργίνη με 1:27 για το δεκάλεπτο έφτασε στο +6, 69-63!

Ο Φλιώνης έδωσε κάποιες λύσεις στην ομάδα του από τα τέλη της τρίτης περιόδου (71-67) και στις αρχές του τέταρτο, όμως η ΑΕΚ έμοιαζε να παίζει χωρίς ξένους, διότι η συνεισφορά τους, πλην του τραυματία Μίτσελ, ήταν αισθητά μικρή.

Παράλληλα ο υπ’ ατμόν, Τιμ Φρέιζερ, δεν είχε πατήσει παρκέ ξανά, μετά από την α’ περίοδο.

allstarbasket.grΟ Κάμερον ΜακΓκριφ “εμφανίστηκε” στο τέλος, πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους για να προηγηθεί η ΑΕΚ 81-77 με 4:10 να μένουν για την ολοκλήρωση του προημιτελικού.

Πλέον η ΑΕΚ είχε δυναμώσει πολύ την άμυνά της, άλλωστε ο χρόνος τελείωνε, μαζί του κι οι ευκαιρίες που θα ‘χε να αποφύγει να πέσει θύμα έκπληξης.

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς πέτυχε στη λήξη επίθεσης ένα καθοριστικό τρίποντο -στα 1:46- για το 84-81, κι αφού ο Πετρόπουλος είχε επαναφέρει από air ball του Γουίλιαμς.

Όμως ο Πανιώνιος ήταν ακόμα εκεί, πάλεψε και με τον Αντώνη Μάντζαρη που έκανε σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο (14π. σε αυτό το διάστημα), έφερε τον αγώνα στα ίσια.

Ο Μάντζαρης με καλάθι και τη βολή από φάουλ, ισοφάρισε 84-84 στα 25” κι η ΑΕΚ έχασε με φλόατερ του Φλιώνη την τελευταία επίθεση, για να οδηγηθεί ο αγώνας σε παράταση!

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γουίλιαμς έδωσαν στην ΑΕΚ ανάσα για το 89-86, όμως ο Στάθης Παπαδιονυσίου, μείωσε 89-88, ο Σαχπατζίδης έκανε κλέψιμο αλλά οι “κυανέρυθροι” έχασαν την μπάλα κι ο Βεργίνης έκανε το φάουλ για να στείλει στις βολές τον Σρέλνιεκς στα 72” για τη λήξη της παράτασης.

Ο Λετονός έκανε το 91-88 για την ομάδα του και βρέθηκε πάλι στη γραμμή στα 17” αφού μεσολάβησαν λάθος του Μάντζαρη κι άστοχο σουτ του Βεργίνη.

Ο Στρέλνιεκς έκανε το 93-88, βάζοντας τη σφραγίδα του στο προβάδισμα νίκης-πρόκρισης που πήραν με τόσο ιδρώτα οι “κιτρινόμαυροι”.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 46-44, 71-67, 84-84 (κ.α.) 93-88 (παρ.)