Η ΑΕΚ λύγισε με 68-64 το Περιστέρι στα Άνω Λιόσια για τη 14η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Με καλή άμυνα και τον Δημήτρη Φλιώνη να παίζει και για τον απόντα Φρέιζερ η ΑΕΚ μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Περιστερίου και να φτάσει στη νίκη (68-64) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Εξαιρετική δουλειά για την «Ένωση» έκανε ο Δημήτρης Φλιώνης με 14 πόντους και 2 ασίστ, ενώ ο Γιάνις Στρέλνιεκς (12 πόντοι) και οι Αιζάια Μάιλς, Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς είχαν από 10 πόντους.

Για τους «κυανοκίτρινους» ξεχώρισαν ο Σιλβέιν Φρανσίσκο (17 πόντοι), ο Δημήτρης Αγραβάνης (14 πόντους), ενώ άστοχος ήταν ο Μάρκους Ντένμον ο οποίος είχε 13 πόντους με 5/11 σουτ!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς η ΑΕΚ με την απουσία των Φρέιζερ και Μάντσεν στηρίχθηκε επιθετικά στους Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς και Ακίλ Μίτσελ.

Βρέθηκε στο +4 (13-9 στο 6.30’’) αλλά η αστοχία σε συνδυασμό με την πολύ καλή παρουσία του Μίρο Μπίλαν στο «ζωγραφιστό», αλλά και του Σιλβέιν Φρανσίσκο περιφερειακά επέτρεψαν στο Περιστέρι να περάσει μπροστά (13-14 στο 7.30’’), ενώ το πρώτο 10λεπτο έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία (16-16, στο 10’).

Οι πιεστικές άμυνες και η αστοχία από την περιφέρεια δεν άφησε καμία ομάδα να πάρει μια σημαντική διαφορά. Και πως να το πετύχει όταν και οι δυο είχαν το ίδιο ποσοστό (26.7% με 4/15 τρίποντα). Μάλιστα, το ποσοστό τους ήταν ίδιο και στα δίποντα, καθώς η «Ένωση» είχε 53.3% (8/15 σουτ) και οι φιλοξενούμενοι 52.6% (10/19).

Με την καλή δουλειά στη ρακέτα του Δημήτρη Αγραβάνη και τη βοήθεια από τους Φρανσίσκο-Μπίλαν, το Περιστέρι πήρε προβάδισμα με 25-22 (στο 16’) η ΑΕΚ με τον Ακίλ Μίτσελ βρήκε λύσεις όμως, το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν το «πάνω χέρι» (31-33 στο 20’).

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-0 πήρε μια διαφορά 13 πόντων (46-33 στο 23’) με τρίποντο του Δημήτρη Φλιώνη και διατήρησε τον έλεγχο ως το τέλος του τρίτου 10λεπτου (52-46 (στο 30’).

Το Περιστέρι που ήταν πολύ άστοχο επιθετικά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα προσπάθησε με καλάθια του Δημήτρη Αγραβάνη και του Σιλβέιν Φρανσίσκο να επιστρέψει και πλησίασε σε 55-51 (στο 33′).

Όμως, εκεί ένα άστοχο σουτ εξ επαφής του Λεωνίδα Κασελάκη και ένα καλάθι του Γιάνις Στρέλνιεκς στην επίθεση (57-51 στο 34’) ουσιαστικά επέτρεψαν στην ΑΕΚ να απομακρυνθεί.

Το Περιστέρι παρά την καλή άμυνα στην επίθεση δεν είχε τις λύσεις που ήθελε ο προπονητής του Βασίλης Σπανούλης και γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-33, 52-46, 68-64