Ζενίτ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε μία σπουδαία και πάρα πολύ δύσκολη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 107-104 στη δεύτερη παράταση και έκανε το 1-1 στην ημιτελική σειρά των playoffs της VTB League.

Σε μία αναμέτρηση που για τρία δεκάλεπτα (51-59) έδειχνε ότι η νίκη θα καταλήξει στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης είχε άλλη… άποψη.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (75-72). Ωστόσο, ο Τόρνικε Σενγκέλια ισοφάρισε σε 75-75 με 3.8 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση της Ζενίτ, ο Μπάρον έχασε το σουτ και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, χωρίς μία από τις δύο να μπορεί να πάρει μία σημαντική διαφορά. Ο Κλάιμπερν με τρίποντό του στα 33 δευτερόλεπτα, έβαλε μπροστά στο σκορ την ΤΣΣΚΑ με 84-87, αλλά στην άμυνα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν είχε δράση, μιας και ο Μπάρον κέρδισε φάουλ σε προσπάθειά του για τρίποντο και έτσι έκανε το σκορ 87-87, με τον Αμερικανό φόργουορντ των φιλοξενούμενων να αστοχεί στο τρίποντο που δοκίμασε στο τέλος της πρώτης παράτασης.

Στη δεύτερη παράταση, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τα ηνία και δεν τα άφησε. Με τον Μπάρον και τον Πόιθρες να οδηγούν την επίθεση της Ζενίτ και τον Πάνγκος να “μιλάει” την κρίσιμη στιγμή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 107-104.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πάνγκος με 24 πόντους και 9 ασίτ, ενώ ο Πόιθρες πρόσθεσε άλλους 19 μαζί με 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο Σενγκέλια οδήγησε επιθετικά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 30 πόντους, μαζεύοντας παράλληλα και 6 ριμπάουντ, ενώ συμπαραστάτης του ήταν ο Κλάιμπερν με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-39, 51-59, 75-75 (κ.α.), 87-87 (α’ παρ.), 107-104 (β’ παρ.)