Η Μπαρτσελόνα ζορίστηκε στον δεύτερο ημιτελικό των playoffs της Liga Endesa την Κυριακή (9/6) καθώς νίκησε με 76-70 τη Σαραγόσα δύο ημέρες έπειτα από το εντυπωσιακό 101-59!

Βέβαια με τη νίκη της έφτασε στο 2-0 απέναντι στην έκπληξη των ισπανικών playoffs που απέκλεισε στους “8” την Μπασκόνια.

Η Σαραγόσα είχε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο (40-36), αλλά ένα καταστροφικό εξάλεπτο στην τρίτη περίοδο γύρισε το ματς.

Από το τελευταίο της προβάδισμα με 49-46 στο 23:00, η Σαραγόσα επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα ένα 13-0 σερί για να γίνει το 59-49 με ένα λεπτό για τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Δείτε ένα εντυπωσιακό μπλοκ του Οριόλα στον Φραν Βάσκεθ την ώρα που η Μπαρτσελόνα έχει προσπεράσει για πρώτη φορά στο σκορ με 51-49:

Ο Ρεϊνάλντας Σεϊμπούτις (12π.) με τον Νεμάνια Ράντοβιτς (12π.-9 ριμπ.) βοήθησαν ώστε η Σαραγόσα να επιστρέψει, αλλά στο τέλος, ο Χάνγκα πέτυχε 6 από τους 10 πόντους του την ώρα που ο Οκόγιε έχανε δύο βολές στο 76-70.

Ο Νιγηριανός φοργουορντ, μέλος της καλύτερης πεντάδας φέτος στην Ισπανία, βρέθηκε σε κακό βράδυ, είχε 9 πόντους με 3/12 σουτ εκ των οποών 1/7 τρίποντα!