Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε σημείωσε μία σημαντική νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 65-63, στην έδρα της, το βράδυ της Παρασκευής (29/12) για την 15η αγωνιστική της Euroleague και τερμάτισε πρώτη στον Α’ γύρο της Euroleague με 14-1!

Η Φενέρμπαχτσε υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μδρίτης στην Κωνσταντινούπολη, σε μία άτυπη επανάληψη του περυσινού τελικού της Euroleague, μόνο που αυτή τη φορά απουσίαζε ο Κώστας Σλούκας.

Από το τζάμπολ της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έπαιξαν ένα σκληρό παιχνίδι, με την άμυνα να έχει τον πρώτο λόγο στον αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή περίοδο η κάθε μία. Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και με τον κόσμο της κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά 10 πόντων (22-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης οι πρωταθλητές Τουρκίας ανέβασαν για λίγο στο +12 (24-12) την υπέρ τους διαφορά, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης αντέδρασαν άμεσα.

Παρά τα πρώτα τρία λεπτά στα οποία η Ρεάλ Μαδρίτης δεν μπόρεσε να σκοράρει, ο Ρούντι Φερνάντεθ έλυσε το γόρδιο δεσμό και βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι της Φενέρμπαχτσε.

Πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε μειώσει σημαντικά τη διαφορά για να ισοφαρίσει τελικά σε 32-32 9 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα.

Καμπάτσο

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν να αποδίδουν τα μέγιστα στο αμυντικό σκέλος, καθώς στα πρώτα 5 λεπτά της τρίτης περιόδου σημειώθηκαν μόλις 8 πόντοι συνολικά.

Η Φενέρ με ένα τρίποντο του Μελί Μαχμούτογλου και ένα καλάθι του Λουίτζι Ντατόμε έτρεξε ένα σερί 5-0 κάνοντας το 41-36, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ένα δικό της 6-0 και πήρε τα ηνία του αγώνα για λίγο (42-41).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου ο Σέρχιο Γιούλ έχασε την ψυχραιμία του και μετά από σφύριγμα του διαιτητή πέταξε την μπάλα με δύναμη δείχνοντας τη δυσαρέσκειά του. Βέβαια, οι διαιτητές του αγώνα δεν έμειναν άπραγοι και τον χρέωσαν με τεχνική ποινή, ενώ είχε ήδη χρεωθεί με αντιαθλητικό! Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης από τη συνέχεια του αγώνα.

Γιούλ

Τελικά, η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να είναι μπροστά σκορ με 48-44 και να δείχνει ότι μπορεί να πάρει ακόμα μία νίκη, ειδικά με την απουσία του Σέρχιο Γιούλ από το υπόλοιπο του αγώνα.

Ωστόσο, δεν ήταν αυτή η εξέλιξη, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ στην τελευταία περίοδο, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Με σχεδόν τρία λεπτά να μένουν στο ρολόι για τη λήξη του αγώνα, η Ρεάλ έκανε ένα επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκείνη τη στιγμή, 19-9 και πήρε μία σημαντική διαφορά 6 πόντων (63-57).

Ο Μάρκο Γκούντουριτς όμως, με τρίποντό του, μείωσε στους 3 πόντους (63-60) και το παιχνίδι μετατράπηκε σε… “ροντέο”. Η Φενέρ έχασε τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσει με τρίποντο αλλά εκεί βρέθηκε ο Γιαν Βέσελι, οποίος με κάρφωμά του μείωσε στον πόντο (63-62) 34 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Ο Λουίτζι Ντατόμε (17 πόντοι) δεν είχε πει, όμως την τελευταία του κουβέντα και με καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά τη Φενέρμπαχτσε (65-63), 6.6 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Η Φενέρ τελικά πήρε μία σπουδαία νίκη με 65-63, έφτασε τις 14 νίκες (14-1 ρεκόρ) στη διοργάνωση και σημείωσε την 11 σερί νίκη της. Από την άλλη η Ρεάλ Μαδρίτης υποχώρησε στο 12-3.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-32, 48-44, 65-63

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 4, Μαχμούτογλου 3 (1), Κάλινιτς 3 (1), Γκούντουριτς 11 (1), Βέσελι 13, Γκιουλέρ, Ντίξον 10 (2), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 17 (1), Λοβέρν 4.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 11 (1), Φερνάντεθ 12 (4/6 τριπ.), Καμπάτσο 7 (1), Ρέγες, Αγιόν 8, Κάρολ 11 (3), Ταβάρες 6, Γιουλ 2, Ντεκ, Τόμπκινς 4, Τέιλορ.